CHOCHP (prevencia, diagnostika a liečba)

Chronická obštrukčná choroba pľúc – príznaky, diagnostika a liečba

Život so systémovou sklerózou: tipy a rady

doktorka vysvetľuje staršej pacientke život s ochorením

Život so systémovou sklerózou (sklerodermiou) – praktické tipy a rady

Nefarmakologická liečba idiopatickej pľúcnej fibrózy

muž inhaluje kyslík cez masku a používa tablet

Nefarmakologická liečba idiopatickej pľúcnej fibrózy (IPF) – oxygenoterapia a pľúcna rehabilitácia

Stránky

Terapeutické oblasti

Pneumológia

Lekársky odbor pneumológia sa zaoberá zdravím celého respiračného systému (dýchacie cesty, pľúca a dýchacie svaly).

Zobraziť viac

Aké ochorenia sem spadajú?
Pľúcny lekár, pneumológ, lieči rôzne ochorenia – medzi najčastejšie patrí astma, zápal priedušiek, bronchiektázia či tuberkulóza a mnohé ďalšie. K vážnejším ochoreniam radíme napríklad rakovinu pľúc, chronickú obštrukčnú chorobu pľúc alebo intersticiálne pľúcne ochorenia (sklerodermia, idiopatická pľúcna fibróza, hypersenzitívna pneumonitída). 

Ako sa dá predchádzať pľúcnym ochoreniam?
V rámci prevencie pľúcnych ochorení sa odporúča vyhýbať sa cigaretám, ale pozor si treba dávať aj na vdychovanie znečisteného vzduchu, napríklad pri rizikových povolaniach. Fajčenie však naďalej zostáva hlavnou príčinou mnohých ochorení. 

Chronická obštrukčná choroba pľúc je pľúcnym ochorením, ktorým trpí približne 12 % ľudí. Prečítajte si všetko dôležité o ochorení, rizikových faktoroch, diagnostike a liečbe.
Hypersenzitívna pneumonitída je porucha imunitného systému, pri ktorej v pľúcach vzniká zápal. Zistite viac o príznakoch HP, diagnostike a liečbe.
Idiopatická pľúcna fibróza (IPF) je zriedkavé, no závažné ochorenie pľúc. Zistite, ako rozpoznať prvé príznaky či ako sa toto ochorenie diagnostikuje a lieči.
Sklerodermia je zriedkavé ochorenie spojivového tkaniva, ktoré postihuje kožu, vnútorné orgány, kĺby a svaly. Zistite viac o jej príznakoch, diagnostike a liečbe.