diabetes a pitie vody

Prečo je pitný režim pri cukrovke dôležitý?

Prečo je pri cukrovke nutné dbať na pravidelný pitný režim, čo spôsobuje nedostatok (ale aj nadbytok) tekutín a aké voliť? To všetko sa dozviete v článku.

Prečo je pri cukrovke dôležité dbať na pitný režim?

Dostatočný príjem tekutín zabezpečuje pravidelné močenie. Nadbytočný cukor v krvi sa vylučuje močom a telo diabetika sa močením dokáže zbaviť významného množstva glukózy, a tým znížiť jej hladinu v krvi.

Dostatočný pitný režim pôsobí priaznivo na telesné tkanivá a orgány, ktoré sú citlivé na vysoké hladiny glukózy. Štúdia z roku 2021 dokazuje, že dostatočný denný príjem vody chráni obličky aj celý vylučovací systém.

Čo sa deje, keď je tekutín málo (dehydratácia)

Pre diabetikov je dehydratácia obzvlášť nebezpečná – najmä preto, že nedostatok vody v organizme spôsobuje pokles krvného tlaku. Ľudské telo na nízky krvný tlak reaguje vylučovaním hormónov (noradrenalín, adrenalín a vazopresín), ktoré zvyšujú nielen krvný tlak, ale aj cukor v krvi.

Okrem dehydratácie sa tak telo musí vysporiadať aj so zvýšenou hladinou cukru v krvi. U zdravého človeka to nie je problém, ale u diabetika to môže spôsobiť závažné ťažkosti.

Dehydratácia je problém najmä v lete. Majte so sebou vždy dostatok vody a pravidelne pite, aj keď práve necítite smäd. Pred fyzickou aktivitou v teple myslite na to, že vaše telo potrebuje násobne viac vody ako obvykle.

Koľko tekutín a aké nápoje voliť?

Oficiálne odporúčania uvádzajú, že žena by mala denne prijať 2,7 litra a muž 3,7 litra tekutín. Ide však o celkové tekutiny, ktoré bežne prijímame aj z jedla.

Množstvo vypitých tekutín by teda malo predstavovať približne:

  • ženy – 2 litre,
  • muži – 3 litre.

Pite viac v prvej polovici dňa a ideálne priebežne – nečakajte, kým budete smädní.

Pre diabetikov je ideálnym nápojom voda, pretože neobsahuje žiadne kalórie a nezvyšuje hladinu cukru v krvi. Ak vám voda nechutí, môžete skúsiť nasledovné tipy.

Filtrovaná, chladená či perlivá voda

Aj čistá voda môže chutiť dobre. Na jej chuť totiž vplýva obsah minerálov. Ak vám voda z vodovodu nechutí, môžete ju prefiltrovať cez filtračnú kanvicu. Filtrácia zvyšuje kvalitu vody a ovplyvňuje aj jej chuť.

TIP: v obchodoch sú k dispozícii aj filtre, ktoré vodu prečisťujú a zároveň ju obohacujú o horčík.

Mnohí ľudia preferujú aj perlivú vodu. Výrobník sódy dnes kúpite za pár desiatok eur a vďaka tomu nebudete kupovať (a nosiť) balenú vodu, čím pomôžete sebe aj prírode.

Chuť vody môže ovplyvniť aj teplota. Skúste nájsť tú správnu a v kombinácii s filtráciou alebo bublinkami to môže byť váš nový obľúbený drink.

Ochutená voda

Pokiaľ máte radi ochutené vody, majte sa na pozore. Mnohé bežne predávané môžu obsahovať nezanedbateľné množstvo cukru.

Ochutenú vodu si môžete pripraviť aj doma. Jednoducho pridajte svoje obľúbené ovocie do džbánu alebo pohára s vodou. Vynikajúco chutí citrón, limetka, pomaranč, jahoda, malina, kivi, ale napríklad aj uhorka.

TIP: ovocie môžete ľubovoľne kombinovať, čím získate zakaždým novú chuť. Pozor ale na množstvo ovocia, keďže obsahuje cukor a treba s týmto príjmom rátať.

Čaj alebo káva

Doplniť tekutiny môžete aj inak než vodou, hoci tá je pre vás najlepšia. Vhodné sú napríklad bylinkové čaje a v primeranom množstve aj káva (tá síce skôr odvodňuje, preto si k nej dajte vždy pohár vody). Ak radi sladíte, siahnite po umelom sladidle alebo stévii.

Ovocné džúsy

Pri ovocných džúsoch si dajte pozor. Ovocie samotné obsahuje cukry a v mnohých džúsoch sa je aj pridaný cukor. Ak už teda chcete siahnuť po džúse, vyberte si ten bez pridaného cukru.

Vyhnite sa napríklad ananásovému alebo mangovému džúsu, ktoré prirodzene obsahujú veľa cukru.

TIP: Pozor na grapefruit v akejkoľvek podobe, pretože výrazne ovplyvňuje metabolizmus mnohých liekov, čím zvyšuje ich účinok. Ak užívate akékoľvek lieky, mali by ste sa mu úplne vyhnúť.

Mlieko a horúca čokoláda

Mlieko sa diabetikom vo všeobecnosti nezakazuje, hoci obsahuje mliečny cukor aj tuky. Mali by ste však siahnuť po polotučnom alebo odtučnenom mlieku.

Horúca čokoláda alebo čokoládové mlieko obsahujú veľa cukru a nie sú vhodné pre diabetikov. Ak sa nechcete vzdať čokoládových nápojov, vyskúšajte tento domáci recept, na ktorý potrebujete:

  • pohár odtučneného mlieka,
  • 3 lyžičky 100% kakaa (nie instantné kakaové prášky),
  • umelé sladidlo alebo stéviu podľa chuti.

Môže škodiť aj veľa tekutín?

Hoci sa to deje veľmi zriedkavo, aj priveľa tekutín môže škodiť. Obličky zdravého človeka zvládnu za hodinu prefiltrovať približne 0,7 až 1 liter tekutín.

Cukrovka však často spôsobuje poškodenie obličiek (diabetická nefropatia), pri ktorom ich funkcia klesá.

Najlepšie je držať sa odborných odporúčaní, ktoré hovoria približne o 3 litroch tekutín u mužov a 2 litroch pre ženy.

Ak sa však počas dňa veľa potíte alebo vykonávate namáhavú fyzickú aktivitu, mali by ste adekvátne zvýšiť svoj príjem tekutín.

Ideálny pitný režim viete odhadnúť aj doma, a to podľa farby moču. Zdravá farba moču je svetložltá. Ak je moč sýtožltý alebo tmavší, pijete málo a mali by ste sa hneď napiť. Ak je moč úplne priehľadný, pijete možno až príliš.

Záver

Dodržiavať optimálny pitný režim každý deň môže byť náročné. Majte však na pamäti, že dostatočný príjem tekutín vplýva pozitívne na hladinu cukru v krvi a chráni obličky pred poškodením.

Modrý banner? 
Nie
Nie