lekarka s pacientom v ambulancii

Lekár odpovedá na otázky diabetikov

Cukrovka je ochorenie, ktoré človeka sprevádza celý život a môže spôsobovať zdravotné komplikácie – to, logicky, vyvoláva množstvo otázok. Zozbierali sme najčastejšie otázky o cukrovke a položili sme ich lekárovi, ktorý nám poskytol cenné odpovede.

„Je cukrovka 2. typu ten ľahší typ cukrovky?“

Diabetes (1. aj 2. typu) je závažné ochorenie a pacienti by sa k nemu mali tak stavať.

Ak sa ochorenie dostatočne a hlavne včas nezačne liečiť, hrozia komplikácie. Ich vznik a závažnosť ale môžeme zmierniť, ak včas nastavíme účinnú liečbu a následne budeme dodržiavať všetky odporúčané liečebné opatrenia.

Postihnutie malých ciev, tzv. mikrovaskulárne komplikácie (diabetická noha, očné ochorenia, obličkové problémy), ale aj postihnutie veľkých ciev, tzv. makrovaskulárne komplikácie (ateroskleróza – kôrnatenie ciev) sa môžu vyskytnúť pri cukrovke 1. aj 2. typu.

Je vedecky dokázané, že najmä poškodenie malých ciev vieme znížiť, ak sa snažíme mať cukrovku pod kontrolou, t. j. dosiahnuť hladinu cukru v krvi blízku hodnotám zdravých ľudí, čo je menej ako 6 mmol/l* krvi.

*Jednotka pre množstvo glukózy v krvi – milimol glukózy v litri krvi.

„Mohol moju cukrovku spustiť stres z práce?“

Nie tak úplne. Stres môže dočasne viesť k zvýšeniu hladín cukru v krvi, pretože sa pri ňom vylučujú hormóny, ktoré pôsobia opačným účinkom ako inzulín.

Je to podobné ako s krvným tlakom – aj ten môže byť zvýšený zo stresu. Ale k tomu, aby sa rozvinula cukrovka 2. typu, sú nutné aj iné faktory, najmä genetická predispozícia a dlhodobo nezdravý životný štýl.

Stres je teda jedným z rizikových faktorov, a mali by ste ho čo najviac eliminovať. Skúste pridať pravidelný pohyb, zdravšie a pestrejšie jesť, prestať fajčiť, obmedziť alkohol, a ak máte nadváhu alebo obezitu, tak aj znížiť hmotnosť.

To isté platí, ak už cukrovku máte – trvalá zmena životného štýlu je totiž jedným z hlavných pilierov liečby, vďaka čomu dokážete ochorenie lepšie kontrolovať a znížiť tak riziko komplikácií.

„Keď už beriem lieky, budem ich musieť brať do konca života?“

To sa líši podľa typu cukrovky. Diabetici 1. typu musia užívať inzulín doživotne a často je nutné pridať aj ďalšie lieky.

Pri cukrovke 2. typu je to iné. Pacient má veľkú šancu v priebehu liečby zlepšiť svoj stav a aj znížiť dávky liekov.

Ak má diabetik 2. typu nadváhu alebo obezitu a podarí sa mu schudnúť, v niektorých prípadoch môže vysadiť tabletky (perorálne antidiabetiká) alebo výrazne redukovať ich dávku. Dôvodom je zlepšenie citlivosti tkanív na inzulín.

Pri liečbe nadváhy a obezity, ktorá postihuje 60 – 90 % diabetikov 2. typu, sa uplatňuje komplexný prístup, ktorý okrem liekov zahŕňa najmä:

  • nízkoenergetickú diétu,
  • zvýšenú fyzickú aktivitu,
  • celkovú zmenu životného štýlu,
  • V niektorých prípadoch aj chirurgickú liečbu.

„Musím držať špeciálnu diétu?“

Nie, nemusíte držať žiadnu špeciálnu diétu. Prvé pravidlo znie: neprejedajte sa. Vaše telo v skutočnosti nepotrebuje až toľko jedla, ako si myslíte.

Začnite teda zmenšovaním porcií a následne pristúpte k úprave jedálnička na základe všeobecných odporúčaní o zdravej výžive:

  • minimum pečiva a múčnych príloh,
  • maximum zeleniny (čerstvá, na pare, varená),
  • chudé mäso (najmä hydina a ryby),
  • namiesto sladkostí ovocie (ideálne čerstvé alebo mrazené, nie zavárané),
  • žiadne sladené nápoje (ani džúsy),
  • alkohol len príležitostne a v malých dávkach.

Ak sa neviete vzdať určitých nezdravých potravín, skúste aspoň obmedziť množstvo (nezjedzte celú tabuľku čokolády, ale len kocku či dve).

Ak máte vysoký tlak, závažnejšie srdcovo-cievne ochorenie alebo problém s pečeňou či obličkami, je tiež nutné znížiť príjem soli. Nejde len o dosoľovanie, ale aj obmedzenie slaných a ultraspracovaných potravín, ktoré spravidla obsahujú veľa soli.

Strava a cukrovka je komplexná téma, a preto odporúčame prečítať si nasledujúce články:

„To už vôbec nebudem môcť jesť sladké?“

Môžete, ale výnimočne. Aj zdraví ľudia by mali jesť sladké s mierou. Cukrovkár by si mal dopriať takzvané jednoduché cukry (teda cukríky, torty, zákusky, sladké limonády...) len príležitostne.

Zložené, čiže komplexné cukry (napr. celozrnný chlieb a pečivo, celozrnné cestoviny, ovsené vločky, všetky druhy zeleniny, ovocie) tvoria základ stravy u zdravých ľudí aj u diabetikov.

„Môžem konzumovať potraviny a nápoje označené ako BEZ CUKRU bez obmedzenia?“

Nie, nie je to tak. Termín „bez cukru“ znamená, že také potraviny neobsahujú bežný konzumný cukor, ale môžu obsahovať iné formy cukru, ktoré tiež ovplyvňujú hladinu cukru v krvi (glykémiu).

Pozor by ste si mali dávať aj pri používaní umelých sladidiel. Aj tie majú svoju energetickú,

teda kalorickú hodnotu, a prekvapivo môžu mať vplyv aj na hladinu tukov v krvi.

Preto aj jedlá označené „bez cukru“ a s obsahom umelých sladidiel treba konzumovať s opatrnosťou.

„Čo môžem urobiť preto, aby sa mi cukrovka nezhoršovala?“

Od pacienta je potrebná najmä spolupráca a samokontrola.

Cukrovka je chronické ochorenie, a jej manažment si vyžaduje spoluprácu pacienta. Len dobrá spolupráca medzi lekárom a pacientom vedie k dosiahnutiu liečebných cieľov, k zlepšeniu zdravotného stavu pacienta a prevencii komplikácií.

Pri samokontrole (sledovaní samého seba) diabetu zo širšieho hľadiska ide o tieto úlohy:

  • trvalá zmena životného štýlu,
  • dodržiavanie diéty,
  • primeraná fyzická aktivita (skúste jogu alebo cvičenie s vlastnou váhou),
  • koniec s fajčením,
  • monitorovanie príznakov cukrovky,
  • kontrola hmotnosti,
  • kontrola krvného tlaku,
  • starostlivosť o nohy (pohodlná obuv a pravidelná kontrola šľapaje),
  • pravidelné užívanie liekov.

Z užšieho hľadiska ide o monitoring cukru v krvi (glykémie), cukru v moči (glukozúrie), ketolátok v moči (ketonúrie) a v krvi (ketonémie). Vďaka moderným technológiám môže diabetik robiť väčšinu týchto meraní sám v domácom prostredí.

„Môže cukrovka vplývať na erekciu?“

Áno, diabetici môžu mať problémy s erekciou, pretože častou komplikáciou cukrovky je práve postihnutie malých ciev a jemných nervov.

Niekedy to dokonca môže byť prvý symptóm cukrovky. Ak sa k tomu pridá psychická nepohoda alebo sa človek cíti chorý či zúfalý z neschopnosti pohlavného styku, problém sa stáva závažnejším.

Často je ďalším pridruženým faktorom nízka hladina testosterónu (mužského pohlavného hormónu). O erektilnej dysfunkcii hovoríme, ak človek nie je schopný minimálne počas 6 mesiacov udržať alebo dosiahnuť erekciu dostatočne dlho na to, aby dosiahol uspokojivú sexuálnu aktivitu.

POZOR! Lieky na erektilnú dysfunkciu ovplyvňujú krvný tlak. Preto nikdy neužívajte žiadne lieky bez konzultácie so svojím praktickým lekárom, urológom alebo diabetológom!

„Prečo musím pravidelne chodiť k očnému lekárovi, keď vidím dobre?“

Diabetici mávajú postihnuté malé cievy a vlásočnice, a cievy v očiach nie sú výnimkou.

Ich poškodenie je dlho nebadateľné – nemusíte si všimnúť žiadne zmeny zraku. Avšak citeľné zhoršovanie zraku u diabetika znamená už značné poškodenie, ktoré ak sa nerieši, môže skončiť až slepotou.

Preto je treba oči pravidelne kontrolovať a chodiť k očnému lekárovi vždy, keď vám to váš diabetológ odporúča (aj keď sa vám zdá, že to nie je potrebné).

Modrý banner? 
Nie
Nie