žena sa drží za chodidlo

Diabetická neuropatia: Keď sa kvôli cukrovke poškodzujú nervy

Štatistiky ukazujú, že cukrovku môže mať približne každý desiaty človek na svete a asi polovica z nich o tom nemusí vedieť. Práve neliečená a nedostatočne kompenzovaná cukrovka spôsobuje komplikácie, pričom najčastejšou je poškodenie nervov (diabetická neuropatia). Zistite, ako vzniká, ako sa prejavuje, ako jej predchádzať a aké sú možnosti liečby.

Vznik diabetickej neuropatie

Diabetická neuropatia je odborný výraz pre poškodenie nervov spôsobených cukrovkou. Dlhodobá vysoká hladina glukózy v krvi, ale aj vysoká hladina tukov (konkrétne triglyceridov), spôsobuje poškodenie nervov. K neuropatii môže dochádzať aj nepriamo, keď vysoká glykémia poškodzuje cievy, ktoré zásobujú nervy kyslíkom a živinami.

Neuropatia sa týka najmä neliečených a dlhoročných cukrovkárov, ktorí nie sú dobre kompenzovaní liečbou. Určité poškodenie nervov sa však vyskytuje u každého druhého pacienta s cukrovkou.

Rozdelenie a príznaky diabetickej neuropatie

Podľa postihnutého nervstva rozdeľujeme diabetickú neuropatiu na 4 hlavné typy.

1. Periférna neuropatia

Je najčastejším typom diabetickej neuropatie a spôsobuje poškodenie nervov na periférii, teda zvyčajne na chodidlách, nohách či dlaniach. Tento stav sa prejavuje zníženou citlivosťou na dotyk, ale aj bolesť či zmeny teploty. V niektorých prípadoch ide naopak o precitlivenosť na tieto vonkajšie podnety.

Ďalšie príznaky periférnej neuropatie sú:

  • mravenčenie alebo pálenie,
  • kŕče,
  • ostré bolesti,
  • svalová slabosť.

Nebezpečenstvo periférnej neuropatie spočíva práve v necitlivosti. Veľakrát sa stáva, že pacient si poraní chodidlo a ani o tom často nevie. Vzniknutá rana sa hojí ťažko z dvoch dôvodov. Prvým je, že rana nie je riadne ošetrená, pretože o nej pacient nemusí vedieť. Druhým dôvodom je narušená cirkulácia krvi kvôli poškodeniu ciev (diabetická mikro- a makroangiopatia sú bežnými komplikáciami cukrovky).

Takéto rany sú často zdrojom infekcie a môžu prejsť až do hnisavých zápalov. Konečným štádiom takéhoto „banálneho“ poranenia môže byť až amputácia končatiny.

2. Autonómna neuropatia

Vegetatívny (autonómny) nervový systém riadi činnosť vnútorných orgánov (trávenie, vylučovanie, dýchanie, krvný tlak, srdcový pulz, potenie, cievy, sexuálna funkcia a podobne). Autonómna neuropatia spôsobuje poškodenie vegetatívnych nervov a jej príznaky závisia od toho, ktorý nerv je postihnutý.

Spektrum možných príznakov je teda veľmi široké. Niektoré najbežnejšie sú:

  • závrat spôsobený znížením krvného tlaku pri postavení sa (ortostatická hypotenzia),
  • necitlivosť na hypoglykémiu (nízky cukor v krvi),
  • tráviace problémy,
  • pomalé vyprázdňovanie žalúdka,
  • ťažkosti s prehĺtaním,
  • zhoršená reakcia očí na zmeny svetla,
  • problémy s vylučovaním moču,
  • zmeny potenia,
  • poruchy sexuálnej funkcie u mužov aj žien.

3. Proximálna neuropatia

Tento typ neuropatie často postihuje nervy v stehnách, bokoch, zadku či nohách. Niekedy sa môže vyskytnúť aj v oblasti brucha a hrudníka. Symptómy sa častejšie prejavujú len na jednej strane tela, a môžu byť nasledovné:

  • závažná bolesť v stehne, bokoch alebo zadku,
  • slabnúce stehenné svaly,
  • ťažkosti pri vstávaní zo sedu,
  • bolesť hrudnej oblasti.

4. Fokálna neuropatia (mononeuropatia)

Tento typ neuropatie postihuje iba jeden konkrétny nerv. Podobne ako autonómna neuropatia, aj tento typ neuropatie sa prejavuje podľa toho, ktorý nerv je postihnutý. Symptómy teda môžu predstavovať:

  • dvojité videnie, ťažkosti so zaostrovaním (okohybný nerv),
  • bolesť za okom, zvyčajne jedným (optický nerv),
  • paralýza jednej strany tváre (tvárový nerv),
  • slabosť v dlani, ťažkosti s uchopením a udržaním predmetu,
  • ťažkosti zdvihnúť prednú časť chodidla,
  • necitlivosť, mravenčenie, brnenie v ruke a prstoch.

Dá sa predchádzať diabetickej neuropatii?

Jediným účinným prostriedkom na predchádzanie diabetickej neuropatie, ako aj iných diabetických komplikácií, je udržiavanie normálnej glykémie. To sa dá docieliť dôsledným dodržiavaním liečby a lekárskych odporúčaní, vrátane pravidelného pohybu a pravidelnej vyváženej stravy.

To, či máte dlhodobú glykémiu v poriadku, vám povie hladina glykovaného hemoglobínu. Hemoglobín je červené krvné farbivo, na ktoré ak sa naviaže glukóza, hovoríme o glykovanom hemoglobíne. Glykovaný hemoglobín sa udržiava v krvnom obehu dlhodobo, a tak je možné zistiť glykémiu za posledných 6 až 10 týždňov.

Každý diabetológ by mal svojho pacienta vyšetriť na glykovaný hemoglobín aspoň jedenkrát za rok.

Liečba diabetickej neuropatie

V súčasnosti neexistuje liečba, ktorá by dokázala obnoviť funkciu poškodených nervových vlákien. Existujú však spôsoby, čím dokážete zmierniť progres neuropatie a tlmiť jej príznaky.

Kyselina alfa-lipoová

Jednou z látok, ktorá má štúdiami overené neuroprotektívne účinky a používa sa na zmiernenie príznakov neuropatie, je kyselina alfa-lipoová (známa aj ako kyselina tioktová). Táto látka svojím antioxidačným účinkom neutralizuje voľné radikály a znižuje oxidačný stres, ktorý poškodzuje nervy.

Okrem toho kyselina alfa-lipoová tiež znižuje riziko poškodenia zraku spôsobeného cukrovkou (diabetická retinopatia) a môže spomaliť nástup metabolického syndrómu.

Vitamíny skupiny B

Na funkciu nervového systému priaznivo pôsobia aj vitamíny skupiny B. Tiamín (vitamín B1), ktorý zlepšuje funkciu ciev a znižuje oxidačný stres, sa u diabetických pacientov vyskytuje v menšom množstve oproti zdravej populácii. V niektorých krajinách sa dokonca vitamín B1 ponúka ako voľnopredajný liek na liečbu diabetickej neuropatie.

Lieky na bolesť

Bolesť zapríčinená diabetickou neuropatiou sa dá účinne tlmiť aj liekmi na predpis. Liečivá prvej voľby nájdeme v skupine antiepileptík a antidepresív. Ďalšie lieky, ktoré možno použiť na terapiu neuropatickej bolesti, sú napríklad opioidy a ich deriváty. Správny liek vám vyberie váš lekár. 

Modrý banner? 
Nie
Súvisiace články 

Kyselina alfa-lipoová (benefity)

zelenina

Kyselina alfa-lipoová: antioxidant, ktorý navyše pomáha tlmiť bolesť

Syndróm karpálneho tunela

karpalny tunel ruka

Syndróm karpálneho tunela: Prečo vzniká a ako sa lieči?

Nie
Prečítajte si tiež 

Syndróm karpálneho tunela

karpalny tunel ruka

Syndróm karpálneho tunela: Prečo vzniká a ako sa lieči?