tehotna žena

Má anémia vplyv na plodnosť?

Pre páry býva veľmi frustrujúce, ak sa im nedarí dlhšiu dobu splodiť potomka. Problém s plodnosťou má na Slovensku asi 1 zo 6 párov. Niektoré faktory, ktoré môžu ovplyvňovať plodnosť, sú bežne známe. O vplyve anémie na schopnosť otehotnieť sa však hovorí už menej. Ak sa o to už nejaký čas neúspešne pokúšate, možno máte anémiu a ani o tom neviete.

Čo je anémia? 

Anémia je vážne ochorenie spôsobené nedostatkom hemoglobínu – proteínu v červených krvinkách. Hemoglobín na seba viaže kyslík v pľúcach a distribuuje ho po celom tele. Rovnako tak z tela privádza do pľúc oxid uhličitý, aby sme ho mohli vydýchnuť. Ak klesne hladina hemoglobínu pod určitú hranicu, hovoríme o anémii.

Príčinou anémie môže byť: 

  • nedostatok vitamínov a nutrientov v strave (najmä železa, kyseliny listovej a vitamínu B12),
  • strata krvi,
  • infekčné a zápalové ochorenia,
  • rôzne vrodené či získané poruchy krvotvorby.

Anémia z nedostatku železa

Najrozšírenejším typom anémie je sideropenická anémia spôsobená nedostatkom železa. Vo svete trpí anémiou 33 % netehotných žien, 40 % tehotných žien a 42 % detí. Dôsledky neliečenej anémie sú veľmi vážne. Napríklad v spojitosti s tehotenstvom je anémia celosvetovo najrozšírenejšou príčinou úmrtnosti tehotných žien. 

Ťažká anémia okrem toho spôsobuje zníženú odolnosť na infekcie, zvyšuje riziko srdcového zlyhania, najmä počas pôrodu. Anémia sa tiež objavuje ako dôsledok masívneho krvácania po pôrode s veľmi nízkymi rezervami krvných zložiek.

Pri plánovaní tehotenstva si určite prečítajte aj naše články:

Príjem železa v produktívnom veku

Nedostatok železa je celosvetovo najrozšírenejším výživovým problémom. Železo je prvok nevyhnutný pre správne fungovanie celého organizmu. Najohrozenejšou skupinou jeho nedostatku sú malé deti a ženy.

Téme zvýšeného nároku na železo u žien v produktívnom veku sa ale nevenuje dostatočná pozornosť. Pred menopauzou pritom potrebujú ženy prijať až 18 mg železa denne.

Jeho nedostatok v tomto období súvisí najmä s menštruačným cyklom. Strata krvi počas menštruácie znižuje množstvo hemoglobínu. V tejto súvislosti sú ohrozené najmä ženy, ktoré majú veľmi silné menštruačné krvácanie.

Rovnako sa zatiaľ len veľmi málo hovorí o vplyve anémie na plodnosť. Prvé výskumy už ale odhaľujú súvis medzi problémami s počatím a nízkou hladinou železa.

Ako vplýva anémia na plodnosť?

Nedostatok železa môže spôsobiť zníženú kvalitu vajíčok alebo dokonca anovuláciu. Ide o stav, keď v rámci ovariálneho cyklu nedôjde k vývoju folikulu vo vaječníku a uvoľneniu zrelého vajíčka do brušnej dutiny. Počas takéhoto cyklu nie je možné otehotnieť.

Anovulácia sa môže prejaviť nepravidelným menštruačným cyklom alebo dokonca úplne chýbajúcou menštruáciou (amenorea).

Môže byť anémia aj váš prípad? Zistite to podľa týchto príznakov

Anémia má niekoľko stupňov, podľa ktorých je možné rozoznať aj príznaky.

  • Pri miernej anémii môžete pociťovať únavu, zimomravosť alebo pocit hladu.
  • Pri stredne ťažkej anémii sa pridružujú problémy so sústredením, bolesti hlavy, padanie vlasov, bledosť, závraty či lapanie po dychu. V prípade, že sa problémy neriešia, anémia môže prerásť do ťažkej formy.
  • Ak množstvo hemoglobínu klesne pod 80 g/l, objavujú sa príznaky, ako napríklad búšenie srdca, šelesty, zväčšenie srdcovej komory a príznaky srdcového zlyhania.
  • Prečítajte si tiež: Anémia (chudokrvnosť): vznik, diagnostika, liečba a prevencia

Kedy navštíviť lekára?

Existujú ľudia, ktorí sú náchylnejší na rozvoj anémie. Okrem spomenutých detí a žien v produktívnom veku a tehotenstve sa nedostatok železa často objavuje aj u športovcov , u ľudí, ktorí pravidelne darujú krv alebo po zraneniach a náhlych stratách krvi. Nedostatok železa môžu tiež spôsobiť rôzne diéty.

Ak máte akékoľvek pochybnosti o tom, či je s vašou schopnosťou otehotnieť všetko v poriadku, patríte medzi rizikovú skupinu alebo pociťujete príznaky nedostatku železa, navštívte lekára.

Napriek tomu, že muži sú na nedostatok železa náchylní menej, aj oni by mali dbať na správny príjem železa a pri podozrení na jeho nedostatok navštíviť lekára. Anémia totiž môže ovplyvniť aj kvalitu spermií a ejakulátu.  

Ako sa lieči anémia z nedostatku železa?

Železo bežne prijímame zo stravy. Vo všeobecnosti sú najlepším zdrojom železa mäso, ryby a iné druhy živočíšnych bielkovín. Na železo bohatou stravou by si zdravý človek mal zabezpečiť jeho správnu hladinu.

Ak už ale dôjde z rôznych dôvodov k jeho deficitu, samotná strava už stačiť nebude.

Anémia z nedostatku železa sa našťastie lieči pomerne jednoducho – jeho suplementáciou (dopĺňaním). V čase tak dôležitom, ako je počatie a tehotenstvo, sa určite o možnostiach suplementácie poraďte so svojím lekárom. Ten vyberie liek a dávkovanie prispôsobené vašim potrebám.

TIP: Železo sa vstrebáva účinnejšie v kombinácii s vitamínom C, preto je efektívne siahnuť priamo po lieku, ktorý kombinuje tieto dve látky. Viac informácií o takomto lieku vám poskytne váš lekár.   

Pozor však na preventívnu suplementáciu železa alebo vyššie než odporúčané denné dávky. Aj predávkovanie železom totiž veľmi vážne poškodzuje organizmus.

Rada na záver

Neplodnosť si vyžaduje komplexný prístup a lekársku pomoc. Neodkladajte návštevu lekára, ak máte podozrenie na nedostatok železa alebo akýkoľvek iný problém. Ak sa na komplikácie zareaguje včas, môžete sa vyhnúť vážnym problémom v tehotenstve a pri vývine vášho vytúženého dieťaťa. Platí, že radšej ísť k lekárovi zbytočne, než neskoro.

Modrý banner? 
Nie
Nie