smutný, neutrálny a veselý smajlík

Vplyv prekonaného infarktu myokardu na duševné zdravie

Odborný garant: 

Prekonanie infarktu myokardu so sebou prináša veľké množstvo emócií. Mnoho pacientov aj napriek tomu, že sú vďační za to, že sú nažive, pociťuje strach a neistotu. Sú vystrašení z toho, čo príde a zo zmien životného štýlu, ktoré ich po infarkte čakajú. Ak ste vy, alebo vám blízka osoba prekonali infarkt myokardu, mali by ste vedieť, že v tom nie ste sami.

Infarkt myokardu je neľahká skúsenosť a zmení život ako pacientovi, tak aj jeho rodine. Pocity smútku a únavy sú po infarkte srdca úplne prirodzené. Tento stav by však mal byť dočasný. Po návrate do bežného života a k aktivitám, ktoré vám prinášajú radosť, sa vaša nálada zlepší

Ak by sa tak nestalo, je dôležité, aby ste čo najskôr o tom informovali lekára. Dobrá spolupráca s lekárom je po prekonanom srdcovom infarkte kľúčová. V prípade, že by stav prešiel až do depresie, mohlo by to negatívne ohroziť zotavenie.

Ktoré pocity sú po infarkte myokardu normálne?

Strach

Jedným z najbežnejších pocitov po infarkte srdca je strach. Množstvo ľudí sa obáva, že by mohlo dôjsť k opätovnému infarktu. Strach vyvolávajú aj najmenšie fyzické príznaky, ako napríklad pichnutie na hrudníku, ktoré pacienta ihneď znepokojí. Tieto myšlienky a obavy sú celkom normálne a časom ustúpia

Hnev

Ďalšou bežnou emóciou, s ktorou sa väčšina pacientov stretne, je hnev. Môže sa objaviť aj istá zatrpknutosť a strata trpezlivosti. Zrazu vás začnú iritovať aj vaši najbližší. V takých prípadoch si treba pripomenúť, že oni nie sú tí, ktorí môžu za vaše negatívne emócie. Podráždenosť je v tomto stave normálna a je procesom zotavenia.

Úzkosť

Je prirodzené pociťovať určité obavy. Avšak úzkosť nie je len pocit stresu alebo obáv. Často je spojená so silnými fyzickými prejavmi, ako je zrýchlený tep, nevoľnosť, pocity horúčavy, či naopak chladu. Môže byť spojená aj so znepokojivými myšlienkami. Veľa ľudí trpiacich úzkosťou zostáva doma a vyhýba sa sociálnym kontaktom. Dobrou správou však je, že existuje množstvo spôsobov, ako sa vyrovnať s pocitmi úzkosti.

Pacienti často pociťujú obavy z návratu do bežného života. Boja sa, že už nebudú schopní pracovať tak, ako predtým. Myslia si, že je už príliš neskoro uskutočniť všetky plány, po ktorých túžili. Taktiež sa môže zmeniť aj ich sexuálny život. Tieto obavy sú normálne, ale nemusia byť opodstatnené

Veľa ľudí funguje rovnako aj po tom, ako sa zotavia z infarktu myokardu. Väčšina ľudí zmýšľa podobne a je dôležité neočakávať to najhoršie. Treba byť trpezlivý, časom sa tieto obavy zvyknú vytratiť.

Modrý banner? 
Nie

Praktický prehľad potravín

Stiahnite si rozšírený zoznam potravín s rozdelením na
odporúčané a nevhodné.

Zoznam potravín

Depresia po infarkte myokardu

Po infarkte myokardu je normálne pociťovať rozkolísanie emócií. Bohužiaľ, niektorí pacienti skĺznu až do stavu depresie. Tento stav už nie je v poriadku a mal by sa brať vážne. Ak sa depresia nelieči, môže to mať negatívny vplyv na kardiovaskulárne zdravie pacienta. Preto je aj prekonanie depresie kľúčom k zotaveniu.

Závažnú depresiu po infarkte myokardu má diagnostikovanú približne každý piaty pacient a ďalších 20 % trpí miernymi príznakmi depresie. Časom sa môžu príznaky depresie vytratiť. Ak však stav pretrváva niekoľko týždňov, je potrebné vyhľadať lekársku pomoc
 

„Depresia je spojená s vyšším výskytom kardiovaskulárnych príhod a opätovného infarktu myokardu.“

Ktoré príznaky sú závažné a môžu byť ukazovateľom depresie?

  • Sociálna izolácia‚
  • ťažkosti s vykonávaním každodenných aktivít,
  • nenachádzanie potešenia vo veciach, ktoré predtým prinášali radosť, 
  • samovražedné myšlienky, 
  • časté pocity smútku a prázdnoty,
  • zmeny stravovacích a spacích návykov,
  • nadmerná plačlivosť,
  • ťažkosti s koncentráciou a pamäťou,
  • pocity menejcennosti,
  • bolesť, ktorá neodpovedá na liečbu.

V prípade, že je pacientovi diagnostikovaná depresia, lekár môže odporučiť lieky alebo inú liečbu, ktorá pomôže zlepšiť kvalitu života.

Hlavnú úlohu zohráva podpora rodiny a priateľov

Infarkt myokardu je nielen silná emocionálna skúsenosť pre pacienta, ale aj pre jeho blízkych. Hovorte s nimi otvorene o vašich, ale aj o ich pocitoch. Dajte svojim blízkym vedieť, ako sa cítite a s čím vám môžu pomôcť.

Rady pre rodinných príslušníkov:

  • snažte sa o dodržiavanie zdravého životného štýlu spolu s pacientom,
  • dbajte na pravidelnú spoločnú fyzickú aktivitu,
  • pomôžte vášmu blízkemu vyhýbať sa nadmerným stresovým situáciám,
  • nájdite si spoločné aktivity, ktoré vám robia radosť,
  • otvorene komunikujte o jeho aj svojich pocitoch, 
  • sprevádzajte blízkeho na pravidelné preventívne prehliadky,
  • podporujte ho v jeho liečbe,
  • ak váš blízky pociťuje smútok, hnev, nadmerné vyčerpanie či stratu motivácie, povzbuďte ho k návšteve lekára, ktorá zabezpečí, aby dostal adekvátnu pomoc. 

Je dôležité uvedomiť si, že po prekonaní infarktu myokardu sa zotavuje nielen vaše telo, ale aj duševné zdravie. Je v poriadku (a dokonca žiaduce) vyhradiť si čas pre seba. Starať sa o seba znamená dbať na zdravý životný štýl. Ten zahŕňa zdravé stravovanie, dostatok spánku, pravidelné cvičenie a obmedzenie alkoholu a vylúčenie fajčenia. Zmeny životného štýlu sa týkajú nielen pacienta, ale aj rodinných príslušníkov. Podpora je kľúčom k úspechu.

Praktický prehľad potravín

Stiahnite si rozšírený zoznam potravín s rozdelením na
odporúčané a nevhodné.

Zoznam potravín

Nie
/odbornici/mudr-ivana-soosova-phd