vplyv sociálnych sietí na človeka s atopickým ekzémom

Vplyv sociálnych sietí na psychiku človeka s atopickou dermatitídou

Odborný garant: 

Atopický ekzém u adolescentov a dospelých ľudí so sebou nesie (okrem zvýšenej starostlivosti o pokožku) aj riziko psychickej záťaže. Negatívne môžu vplývať aj sociálne siete a ich obsah, ktorý častokrát ukazuje len dokonalosť, čo ešte viac prehlbuje neistotu ľudí s kožným ochorením. Čítajte však ďalej a dozviete sa, ako si s tým poradiť.

Atopická dermatitída (ekzém) je najrozšírenejším kožným zápalovým ochorením. V najväčšej miere postihuje deti, no v niektorých prípadoch môže ochorenie pretrvávať aj počas adolescencie a dospelosti.

Ani jedno obdobie nie je jednoduché – malé deti s atopickým ekzémom, ktoré ešte nedokážu rozprávať, často plačú, svrbí ich koža, škrabú sa a to vytvára stres a napätie aj na strane rodičov. Atopický ekzém vo vyššom veku však so sebou nesie aj ďalšie riziko v podobe psychickej záťaže, ku ktorej môžu prispievať aj sociálne siete.

Prečítajte si tiež články psychologičky na tému:

Dôležitou súčasťou starostlivosti o atopickú pokožku sú aj zvláčňujúce krémy (emolienciá) – v zime mastnejšie a v lete zas ľahšie. Široký výber produktov pre atopikov nájdete v online lekárni pilulka.sk

Internet môže byť dobrý sluha, ale zlý pán

O negatívnom vplyve sociálnych sietí na psychiku, najmä mladých ľudí, sa v poslednej dobe hovorí čoraz častejšie. O to horšie, ak človeka trápi viditeľné kožné ochorenie ako atopická dermatitída, pričom už samotné ochorenie môže znižovať sebavedomie a celkovú kvalitu života a vzťahov.

Dokonalé životy a tváre upravené photoshopom či filtrami na internete môžu tieto pocity ešte viac prehlbovať. Frustrácia z ochorenia zas môže znižovať adherenciu k liečbe, čiže človek má menšiu motiváciu dodržiavať rady odborníkov. To sa môže prejaviť opätovným vzplanutím atopického ekzému. Je dokázané, že aj samotný stres môže zhoršovať prejavy atopickej dermatitídy.

Najdôležitejšie je uvedomiť si, že internet nie je realita a vidíme na ňom len to, čo ľudia chcú ukazovať. Preto skúste nasledujúce tipy:

  1. Prezrite si profily, ktoré sledujete.
  2. Zrušte sledovanie tých, ktoré vo vás vyvolávajú neistotu (používa daná osoba filtre, má neustále dokonalo upravené fotky, ukazuje len „dokonalý“ život?).
  3. Začnite sledovať naopak tie, ktoré riešia podobné problémy ako vy.
 
Modrý banner? 
Nie

Hľadajte užitočný obsah o atopickej dermatitíde

Dnes je už bežné, že ľudia hovoria otvorene o svojich ochoreniach aj na sociálnych sieťach. Vďaka tomu sa šíri povedomie o ochorení aj medzi širokú verejnosť a ľudia s daným ochorením majú pocit, že v tom nie sú sami. 

Odporúčame sledovať aj profily odborníkov, lekárov, ktorí sa venujú určitej oblasti zdravia a edukujú o nej svojich sledovateľov. Čo sa týka kožných ochorení, zo slovenských profilov môžete sledovať napríklad dermatologičky Karolínu Baumgartner, Simonu Felšöovú, Petru Milko alebo Katarínu Turčinovú Lackovú. Zo zahraničných profilov v angličtine to môže byť napríklad britská organizácia National Eczema Society.

Príručka pre tínedžerov

Stiahnite si praktickú príručku pre tínedžerov s atopickým ekzémom.

Stiahnuť

Pozor na „rady“ z internetu, môžu váš ekzém zhoršiť

Nebezpečné však môže byť to, ak sa k medicínskym témam vyjadrujú na sociálnych sieťach ľudia, ktorí nemajú dostatočné vzdelanie. Alebo niekto, kto verejne zdieľa svoje skúsenosti a radí iným – tu treba mať na pamäti že to, čo niekomu zabralo, nemusí pomôcť vám. Preto radšej smerujte všetky otázky o atopickom ekzéme svojmu dermatológovi – ten už najlepšie pozná váš zdravotný stav a vie, akú liečbu potrebujete.

Experimentovanie a „babské“ rady z internetu môžu pri niektorých diagnózach napáchať viac škody ako úžitku, preto treba byť pri vstrebávaní informácií opatrný a radšej si ich vždy overovať.

Všetkého veľa škodí, aj sociálnych sietí

Výskumníci z University of Pennsylvania dokonca skúmali koreláciu medzi využívaním sociálnych sietí a zhoršeným mentálnym zdravím. Na vzorke 143 vysokoškolákov dospeli k poznatku, že obmedzenie sociálnych sietí na 30 minút denne (max.) vedie z výraznému zníženiu pocitu osamelosti a depresie.

Ak na sebe pozorujete podobné emócie, skúste rovnako limitovať čas, ktorý strávite na sociálnych sieťach. Možno si to niekedy ani neuvedomujeme, no prezeraním internetu vieme stráviť dlhé hodiny, ktoré by sme radšej mohli venovať iným prospešnejším aktivitám. Pokúste sa nájsť si koníček (varenie, čítanie, turistika...), ktorý vás napĺňa a venujte sa radšej jemu.

Pomôže aj psychodermatológia

Ak má atopická dermatitída výraznejší dopad na vašu psychiku a kvalitu života, je dobré obrátiť sa na odborníkov. Mentálne zdravie je rovnako dôležité ako fyzické a dobrý terapeut vám môže poskytnúť cenné rady.

Dnes už dokonca existuje odbor psychodermatológia, ktorý rieši vplyv kožných chorôb na duševné zdravie. Princípom je kombinácia tradičnej liečby atopickej dermatitídy s účinnými psychologickými technikami, ako je:

  • psychoterapia, 
  • relaxačné techniky,
  • kognitívna behaviorálna terapia.

Výskum Britskej asociácie dermatológov z roku 2014 dokonca ukázal, že 9 z 10 pacientov, ktorí absolvovali takúto kombinovanú liečbu, pocítilo redukciu stresu, zvýšenie sebadôvery a lepšie porozumie svojho stavu. Nebojte sa preto požiadať o pomoc, starostlivosť o mentálne zdravie je rovnako dôležité ako starostlivosť o vašu pokožku.

Máte príznaky tohto ochorenia?

Nečakajte a vyhľadajte odborníka vo vašej blízkosti.

Zoznam odborníkov

Nie