dieťa si ošetruje atopickú dermatitídu na ruke

Atopická dermatitída – starostlivosť o detskú pokožku

Autor: 
MUDr. Katarína Turčinová Lacková
Odborný garant: 

Atopická dermatitída (atopický ekzém) je svrbivé, chronické a zápalové ochorenie charakteristické recidivujúcim prejavom, ktoré začína zväčša už v dojčenskom alebo detskom veku. Bohužiaľ, neexistuje jednotná a „zaručená“ liečba ekzému u detí a to, čo pre jedno dieťa funguje, pre iné nemusí. Ako by mala vyzerať správna starostlivosť o detskú pokožku s atopickým ekzémom? 

Atopická dermatitída (AD) je spojená s vrodenou poruchou funkcie kožnej bariéry, ktorá umožňuje ľahšie prenikanie alergénu do pokožky a vedie k zvýšenej tendencii k podráždeniu a vzniku zápalu. Prirodzená kožná bariéra je tvorená z kožných buniek (keratinocytov), štrukturálnych lipidov (tukov) bohatých na mastné kyseliny vytvárajúce pružné spoje medzi bunkami rohovej vrstvy a proteínov. 

Vďaka správnej funkcii kožnej bariéry je obsah vody stabilizovaný a pokožka je dostatočne hydratovaná. V prípade AD sa však v rohovej vrstve nachádza nedostatok lipidov a aj pomer medzi jednotlivými zložkami lipidov je neadekvátny. V kombinácii s poruchou génu kódujúceho štrukturálny proteín filagrín, to má za následok zvýšenú stratu vody, tvorbu mikrotrhlín v pokožke a celkovú dysfunkciu kožnej bariéry, ktorá vedie k suchosti kože.  

Svrbenie pokožky – hlavný prejav atopickej dermatitídy

Atopická dermatitída sa prejavuje vznikom svrbivých ekzematóznych ložísk. Práve svrbivá suchá pokožka je následkom poruchy funkcie kožnej bariéry a škrabanie postihnutého miesta zvyšuje zápal, vznik infekcií a vyvoláva ďalšie svrbenie. Úlohou rodiča je preto dbať na to, aby sa dieťa čo najmenej škrabalo. Základnou liečbou a prevenciou suchej a svrbivej kože sú najmä emolienciá a kúpele

Emolienciá 

Emolienciá sú prípravky (masti, krémy, gély emulzie, telové mlieka a pod.), ktoré: 

  • upravujú funkciu kožnej bariéry,
  • podporujú regeneračný proces,
  • zabraňujú stratám vody a lipidov,
  • zmierňujú svrbenie.

Niektoré emolienciá, ako napríklad okluzíva, vytvárajú na pokožke okluzívnu vrstvu, ktorá bráni transepidermálnej strate vody (spomaľujú vyparovanie vody z povrchu kože).  

Podľa toho, ako účinkujú, ich môžeme rozdeliť na:  

reštrukturálne emolienciá (ceramidy, cholesterol, nenasýtené esenciálne mastné kyseliny) – dopĺňajú nedostatočné zásoby lipidov, obnovujú bariéru pokožky a zabraňujú stratám vody, 

okluzívne emolienciá (vazelína, parafín, vosky, oleje) – tvoria ochrannú vrstvu na povrchu pokožky a bránia vyparovanie vody z povrchu kože, 

humektanty (urea, glycerol, soli kyseliny mliečnej) – pôsobia ako prechodné zvlhčovače pokožky, ktoré pasívne nahrádzajú prísun vody.  

S emolienciami je vhodné začať čo najskôr, a to už v dojčenskom veku. Ich použitie by malo byť pravidelné aj medzi obdobiami zlepšenia, keďže pravidelné ošetrovanie emolienciami má pozitívny vplyv na zníženie rizika objavenia relapsu (obdobia zhoršenia).  

Inými slovami, používanie emoliencií od narodenia znižuje riziko vzniku ekzému, odďaľuje začiatok jeho vzniku a znižuje riziko zvýšenej citlivosti na alergény životného prostredia. 

Široký výber produktov pre atopikov nájdete v online lekárni pilulka.sk

Emolienciá na báze mastí a krémov  

Najčastejšie odporúčané emolienciá majú masťový základ. Masť spoznáme vďaka jej priesvitnému vzhľadu. Základ pre masti tvoria rôzne tukové látky (lipidy, vosky, vazelína, lanolín) a jej konzistencia je oveľa hustejšia ako v prípade krému. Na povrchu kože vytvára film a na rozdiel od krému neobsahuje alebo obsahuje len minimum vody

Niekedy môžu rodičia považovať prípravky na báze mastí za príliš mastné na každodenné použitie a volia alternatívy na báze krému. Krémový základ je na rozdiel od masti nepriesvitný, oveľa ľahší a lepšie sa vstrebáva cez pokožku. Avšak z dôvodu slabších okluzívnych účinkov krémov v porovnaní s masťami sú menej účinné.  

Kompromisom môže byť nanášanie krémov ráno a aplikácia prípravkov na báze mastí na večer. V letnom období môžu byť aplikované ľahké, hydratačné, chladivé prípravky a v zime zas mastnejšie. Dôležité je si pred aplikáciou umyť ruky aby sa nezaniesla na postihnuté miesto infekcia.

 
Modrý banner? 
Nie

Kúpeľ 

Starostlivosť o ekzémy zahŕňa určité zásady kúpania a následné zvlhčovanie pokožky, aby sa v nej udržala voda a ostala hydratovaná.  

Zásady kúpania 

  • Voda pri kúpaní by mala byť vlažná, pričom sa odporúča kratšia doba kúpeľa (5 až 10 minút). Je potrebné vyhýbať sa príliš horúcej vode, aby sa zabránilo roztiahnutiu ciev. 
  • Na umývanie sa odporúča používať jemné a neparfumované mydlá s pH 5 až 6. Vhodnou alternatívou mydiel sú aj hydrofóbne krémy, ktoré majú vynikajúce čistiace vlastnosti a nízky potenciál podráždenia.  
  • Na liečbu dermatitídy na pokožke hlavy sa môže použiť detský šampón
  • Hydratáciu pokožky starších a dospievajúcich detí zvyšuje použitie malého množstva olejov do kúpeľa. Pri ich použití si treba dávať pozor, aby sa dieťa z dôvodu vytvorenia klzkého povrchu nešmyklo a neublížilo si.  
  • Po kúpeli by malo nasledovať ľahké osušenie uterákom tak, aby pokožka ostala mierne vlhká. Následne je potrebné do troch minút naniesť emolienciá na celý povrch pokožky dieťaťa. Ak by sa emolienciá neaplikovali ihneď, odparenie vody spôsobí nadmerné vysušenie pokožky.  
  • Ak má dieťa topické lieky na predpis, je potrebné aplikovať ich na postihnuté oblasti pokožky podľa pokynov lekára a lekárnika.  
  • Pred obliekaním alebo nanášaním ovínadiel či hydrogélových obväzov je vhodné počkať niekoľko minút, aby sa emoliencium vstrebalo do pokožky.  
  • Kúpanie detí s atopickým ekzémom môže prebiehať na dennej báze. Kúpaním sa zmyjú dráždivé látky z pokožky, odstránia šupinky a alergény, čím sa pokožka pripraví na nanesenie ošetrujúcich krémov

Hydrogélové obväzy 

V závažnejších prípadoch atopickej dermatitídy je možné na rany použiť ovínadlo alebo obväz, napríklad elastický obväz z priedušného materiálu, ktorý sa používa ako vlhký obväz k chladeniu a obmedzuje svrbenie a bolestivosť v akútnej fáze. V chronickej fáze sa používa ako suchý obväz k prekrytiu krémov a mastí.  

Veľmi účinnou metódou je aj tzv. vlhké hojenie, pri ktorom sa používajú hydrogélové obväzy, ktoré obsahujú 90 % vody a majú dobré absorpčné schopnosti. Aplikujú sa predovšetkým na suché rany a nie sú vhodné, ak sa v rane objaví infekcia.  

Najzásadnejším a najdôležitejším krokom v boji s atopickou dermatitídou je rehydratácia rohovej vrstvy pokožky.  

Adekvátna rehydratácia: 

  • zachováva správnu funkciu kožnej bariéry,  
  • minimalizuje priame účinky dráždivých látok a alergénov na pokožku, 
  • maximalizuje účinok lokálne aplikovaných terapií. 

Príručka pre tínedžerov

Stiahnite si praktickú príručku pre tínedžerov s atopickým ekzémom.

Stiahnuť

Zhrnutie  

Základom liečby atopickej dermatitídy je ošetrovanie celej pokožky, potlačenie zápalu na ekzémových ložiskách a dodržiavanie atopického režimu. Ďalej je potrebné mať na pamäti, že kľúčovým aspektom liečby je zostať vytrvalý a trpezlivý. Niekedy môže trvať niekoľko týždňov, kým sa dostavia účinky liečby. Je dokonca vysoko pravdepodobné, že v spolupráci s lekárom budete musieť podstúpiť niekoľko liečebných postupov, kým nájdete ten, ktorý pomôže dostať príznaky vášho dieťatka pod kontrolu.

Máte príznaky tohto ochorenia?

Nečakajte a vyhľadajte odborníka vo vašej blízkosti.

Zoznam odborníkov

Nie