ruky lámu cigaretu

Chronická obštrukčná choroba pľúc a fajčenie – prečo a ako prestať fajčiť

Máte vy alebo váš blízky chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP) a ešte stále sa vám nepodarilo skoncovať s fajčením? Hneď na začiatok musíme napísať, že nie ste jediný, komu sa to nepodarilo. Ale ak sa o to znova pokúsite, môžete si významne predĺžiť a skvalitniť život. V tomto článku sa dozviete nielen to, prečo je dôležité prestať s fajčením, ale dáme vám aj 12 konkrétnych tipov, ako na to.

Fajčenie a chronická obštrukčná choroba pľúc

Fajčenie je hlavným rizikovým faktorom samotného vzniku CHOCHP. Podľa štatistík je fajčenie cigariet zodpovedné za 85 – 90 % prípadov. Napriek tomu, že ide o známy fakt, veľa ľudí neprestane s fajčením ani po tom, ako u nich prepukne CHOCHP.

Vzdanie sa cigariet je pritom jediným spôsobom, ako zabrániť nezvratnému poškodeniu (nielen) pľúc.

Každý 2. až 3. pacient s CHOCHP fajčí aj naďalej

Existujú štúdie, ktoré skúmajú, ako sa ľuďom s CHOCHP darí liečiť svoje ochorenie a ako k nemu pristupujú. Čísla nie sú veľmi uspokojivé.

Ak ide o množstvo ľudí s CHOCHP, ktorí naďalej fajčia, čísla sa pohybujú od 36,2 % až po 49 %. CHOCHP pritom bola do roku 2019 treťou najčastejšou príčinou úmrtí vo svete (na tretiu priečku sa však dostalo ochorenie COVID-19).

12 tipov, ako prestať fajčiť

Možno ste sa o to už niekedy pokúšali. A možno dokonca nie raz. Skoncovať s fajčením naozaj nie je jednoduché. Nikotín je návykový a náš mozog urobí všetko preto, aby sa k nemu dostal.

Pri snahe prestať sa preto dostavujú abstinenčné príznaky, ako zhoršenie nálady, bolesť hlavy a silné nutkanie po cigarete. Takéto príznaky sú častým dôvodom, prečo sa ľuďom s fajčením skončiť nedarí. 

Máme ale dobré správy. Všetky takéto príznaky sa postupom času zmierňujú a nakoniec úplne vymiznú. Poďte do toho, vaše zdravie za to stojí.

Nikotín a mozog

Nikotín je návykovou látkou, ktorá v mozgu spúšťa (okrem iného) vylučovanie dopamínu, tzv. hormónu šťastia. Ten navodzuje pocit spokojnosti, uvoľnenia a odmeny. Nikotín sa do mozgu z pľúc dostáva takmer okamžite (do 7 – 10 sekúnd), takže mozog si na tento prísun veľmi rýchlo zvyká a zároveň sa nikotínu čoraz častejšie dožaduje.

1. Rozhodnite sa

Môže to znieť ako obyčajná fráza, ale dôležitým prvým krokom k životu bez cigariet je rozhodnutie. Existuje veľa dôvodov, prečo prestať fajčiť. Tým základným je určite zdravie. Cigaretový dym škodí každej bunke vášho tela, nielen samotným pľúcam.

Vo všeobecnosti platí, že každá cigareta skracuje život človeka o 11 minút.

Fajčenie prináša riziko ďalších ochorení

Fajčenie nielen že spôsobuje zhoršenie samotnej chronickej obštrukčnej choroby pľúc, ale pribudnúť môžu aj ďalšie vážne ochorenia. Najčastejšími ochoreniami sú:

Zmeny DNA

Menej známym faktom je, že fajčenie môže spôsobiť zmeny aj priamo v DNA. DNA je komplikovaný a dlhý súbor genetických informácií, v ktorom je zapísané všetko o tom, čo, ako a kedy majú bunky ľudského tela urobiť. Napríklad rakovina je spojená s chybou v DNA pri delení buniek.

Dobrou správou je, že ak prestanete fajčiť, väčšina zmien vo vašej DNA sa do piatich rokov vráti späť do normálu.

Ďalšími dôvodmi, pre ktoré sa ľudia vzdávajú cigariet, sú náklady. Zároveň pribúdajú miesta, na ktorých je fajčenie zakázané.

Pomenujte preto svoje dôvody a keď budete rozhodnutý, prejdite na druhý krok.  

2. Vyberte si dátum

Hneď, ako sa rozhodnete prestať, vyberte si dátum, od ktorého už si cigaretu nezapálite a zapíšte si ho do kalendára. V tento deň vyhoďte všetky cigarety aj zapaľovač do koša.

Dátum by nemal byť veľmi vzdialený od okamihu, keď ste sa rozhodli prestať fajčiť. Nikdy to nebude oveľa jednoduchšie. Ani o mesiac, ani o rok.

Každá zapálená cigareta po tomto dátume je krokom späť a celý kolotoč abstinenčných príznakov sa vráti na svoj začiatok. Ak prekonáte nejaký čas bez cigariet, zvážte, či jedna cigareta za to stojí. S najväčšou pravdepodobnosťou to ani nebude iba tá jedna.

stop fajceniu cigareta na kalendari

V jednej zo štúdií bolo zaznamenané, že u ľudí s miernou až stredne závažnou CHOCHP sa môže zvýšiť množstvo vydychovaného vzduchu za 1 sekundu už po roku bez cigariet. Takže CHOCHP sa nielen že nezhorší, ale vašim pľúcam sa môže aj polepšiť. Urobte prvý krok a rozhodnite sa prestať.

3. Odďaľujte každú cigaretu

Kým sa dostanete k svojmu dňu D (keď s fajčením úplne skoncujete) odďaľujte každé jedno zapálenie cigarety. Nefajčite hneď po zobudení sa. Alebo ak počas dňa dostanete chuť fajčiť, vyberte si radšej úlohu, ktorú musíte ešte predtým stihnúť – prečítať stranu v knihe, uvariť čaj, prejsť sa alebo niečo napísať. Jednoducho čokoľvek, čo predĺži čas, kým si zapálite.

4. Povedzte o tom svojmu okoliu

O tom, že ste sa rozhodli prestať fajčiť a dokonca máte aj dátum, povedzte svojmu okoliu – rodine, kolegom či priateľom. Môžu vám byť veľkou oporou. Zároveň je dôležité, aby vás na cigaretu nepozývali. A možno je medzi nimi niekto, kto sa rozhodne prestať s vami.

Svoje dôvody na to, prečo ste sa rozhodli prestať fajčiť, nemusíte nikomu vysvetľovať. Je na vás, či sa podelíte so svojím okolím s tým, že máte CHOCHP. Či už poviete, že máte zdravotný dôvod alebo proste odhodlanie, svoj plán prestať fajčiť vyslovte. Budete tak na najlepšej ceste.

5. Nájdite si podpornú sieť

Je vo vašom okolí veľa fajčiarov? Možno ste sa už s viacerými rozprávali o tom, že by ste chceli s fajčením skoncovať. Oslovte ich a povedzte im, že vy ste rozhodnutý urobiť to teraz. Môžete sa vzájomne podporovať alebo hľadať aktivity, vďaka ktorým sa vám podarí „oklamať mozog“ a prečkať abstinenčné príznaky.

6. Zmeňte svoje zvyky

Fajčenie nie je iba chemickou záležitosťou vášho mozgu. Je spojené s rutinou, ktorú v živote máte. Možno ste si zapálili vždy pri káve, cez prestávku v práci alebo na stretnutí s priateľmi. Tieto aktivity môžu pôsobiť ako tzv. spúšťače. To znamená, že odštartujú chuť na cigaretu.

Častým spúšťačom je napríklad pitie alkoholu.

Zamyslite sa nad tým, ktoré aktivity sú vo vašom živote silne spojené s fajčením. Niektorým sa môžete na prechodný čas vyhnúť úplne. U iných môžete cigarety niečím nahradiť – napríklad ovocím, dychovými cvičeniami a pod.

Pozor ale na novú závislosť. Rozhodne cigaretu nenahrádzajte inými návykovými látkami.

7. Poupratujte

Ak ste fajčili vo vnúti domu či bytu, pomôže vám, ak sa priestory vyčistia. Začnite najjednoduchšími krokmi, ako je čistenie textilného zariadenia – závesov, kobercov a podobne. Možno ste už dlhšie plánovali vymaľovať byt alebo zmeniť zariadenie. Teraz je ideálny čas.

8. Vyskúšajte nikotínové náhrady

Na prechodný čas môžete pri odvykaní od fajčenia využiť aj rôzne nikotínové náhrady – náplasti, žuvačky, spreje a pod. Väčšina je bežne dostupná. Dodajú vášmu mozgu nikotín, ktorý predtým dostával z cigariet.

9. Nezabúdajte na pohyb

Pohyb je pre človeka mimoriadne dôležitý. A to aj v prípade, že máte CHOCHP. O všetkých jeho benefitoch si môžete prečítať viac v článku:

CHOCHP – ako na zdravý pohyb?

Na začiatok môžete skúsiť prechádzku. Príjemne sa uvoľníte a navštíviť môžete zaujímavé miesta.

Tip – kedy ste naposledy tancovali?

Ak vám to vaše pľúca dovolia, určite si vyskúšajte zatancovať. Tanec má veľa zdravotných benefitov. Hudba a tanec taktiež uvoľňujú dopamín a endorfíny, ktoré vám zlepšia náladu.

10. Úsilie sa cení

Darí sa vám odolávať cigaretám? Určite neváhajte dopriať si nejakú odmenu. Kúpte si za ušetrené peniaze niečo, čo vám spraví radosť. 

11. Pokúste sa o to znovu

Ak sa vám nepodarilo prestať fajčiť, skúste pomenovať, prečo sa to stalo.

  • Máte vo svojom živote veľa spúšťačov?
  • Nemáte podporu okolia? A chápe okolie dostatočne, prečo je pre vás dôležité prestať fajčiť?
  • Odohrali sa nejaké vážne životné situácie, kvôli ktorým ste si znovu zapálili cigaretu?
  • Alebo sa vám nepodarilo prestať z iných dôvodov?

Nevzdávajte sa. Z posledného pokusu už veľa viete. Napríklad, že abstinenčné príznaky odznievajú. Na chvíľu si oddýchla aj vaša peňaženka. A viete viac aj o tom, ako a prečo odstrániť spúšťače.

12. Skúste vyhľadať pomoc

Ak cítite, že takýmto spôsobom sa vám prestať s fajčením nepodarí, vyhľadajte pomoc. Opýtajte sa na možnosti vášho lekára alebo lekárnika.

Existujú určité druhy liekov, ktoré pomáhajú potlačiť abstinenčné príznaky alebo zlepšiť náladu.

V ťažkých životných situáciách neváhajte kontaktovať odborníka – psychológa. Navštevovať psychológa je rovnako normálne, ako navštevovať lekára. Aj duša potrebuje našu starostlivosť.

Zopakujte si svoje dôvody a znovu sa pokúste vysvetliť ich aj svojmu okoliu. A vyberte si nový dátum.

Linka pomoci na odvykanie si od fajčenia

Každý pracovný deň od 8.00 h do 15.00 h môžete využiť linku zriadenú Úradom verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.

Telefónne číslo linky je 0908 222 722.

Služby pomoci pri odvykaní od fajčenia ponúkajú aj jednotlivé regionálne úrady verejného zdravotníctva. Ich zoznam a najbližší úrad môžete nájsť na stránke RÚVZ SR.

Elektronické cigarety

Pri snahe prestať fajčiť sa môžete stretnúť s tvrdením výrobcov elektronických cigariet, že ich produkty nie sú škodlivé ako klasické cigarety.

Toto tvrdenie vyplýva najmä z toho, že elektronické cigarety neprodukujú dym (splodiny horenia). Napriek tomu ich nemožno označovať za úplne bezpečnú alternatívu.

Aj elektronické cigarety totiž uvoľňujú nebezpečné chemické látky (aldehydy). Tie sú spojené s pľúcnymi aj kardiovaskulárnymi ochoreniami. Okrem toho často obsahujú príchute či arómy.

Ak ste sa rozhodli prestať fajčiť pomocou elektronických cigariet, malo by ísť iba o prechodné obdobie. Ich dlhodobý dopad stále nie je dostatočne preskúmaný.

Pasívne fajčenie

Je známym faktom, že aj pasívne fajčenie je zdraviu škodlivé. Aj v tomto prípade platí, že je jedno, či ide o klasickú alebo elektronickú cigaretu. Buďte nekompromisní k svojmu okoliu. Požiadate ich, aby pri vás nefajčili.

Takisto je dobré vyhýbať sa zafajčeným priestorom – rôznym podnikom alebo domácnostiam, v ktorých sa fajčí vo vnútri.

Do pľúc nepatrí nič viac (a nič menej) ako čistý vzduch. Pri CHOCHP to platí niekoľkonásobne.

Zaujímavosť na záver

(Kliknite pre zväčšenie.)

plagat

 

Modrý banner? 
Nie
Nie