žena cvičí jogu na podložke

Fyzická aktivita pri CHOCHP – áno alebo nie?

Príznaky, ktoré sprevádzajú chronickú obštrukčnú chorobu pľúc (CHOCHP), môžu vyvolávať dojem, že je potrebné veľa sa šetriť. Je to spôsobené najmä dýchavicou, ktorá vám môže brániť v bežných úkonoch a tak na nejaké cvičenie možno ani nemyslíte. No aj v prípade CHOCHP je fyzická aktivita dôležitá. Prečítajte si, prečo a ako na zdravý pohyb pri tomto ochorení.

Fyzická aktivita sa odporúča všetkým pacientom s CHOCHP, pretože dokázateľne znižuje riziko hospitalizácií, komplikácií aj úmrtí.

Pravidelná fyzická aktivita síce nedokáže zvrátiť poškodenie pľúc, ale pre celkové zdravie je mimoriadne dôležitá. Zvyšuje fyzickú odolnosťposilňuje dýchacie svaly.

Po diagnostike CHOCHP vám váš lekár môže odporučiť pľúcnu rehabilitáciu. Pri hospitalizáciách začínajú takéto rehabilitačné cvičenia pod dohľadom fyzioterapeuta už priamo v nemocnici.

Dôležité je pokračovať v týchto cvičeniach aj doma. Rehabilitácia by mala trvať minimálne 6 týždňov.

Dychové cvičenia pre ľudí s CHOCHP

Úlohou dychových cvičení je zlepšiť funkciu dýchacích svalov. Správne a dlhodobé cvičenie môže zmierniť príznaky CHOCHP. Sú tiež predpokladom k tomu, aby ste v budúcnosti zvládli aj ďalšiu fyzickú záťaž. Príklad takýchto cvičení nájdete vo videu:

Porozprávajte sa so svojím lekárom o tom, ako sa začať hýbať

Každej väčšej záťaži má predchádzať komplexné vyšetrenie u lekára. To, aké aktivity vaše pľúca a telo bez problémov zvládnu, závisí od štádia, v ktorom sa vaše ochorenie nachádza.

Zároveň, veľmi často môžu byť prítomné aj iné ochorenia (napríklad kardiovaskulárne ochorenia či cukrovka). Vtedy je najlepšie zaťažovať organizmus pod dohľadom lekára/fyzioterapeuta.

Pri stretnutí s lekárom sa opýtajte na pohyb a šport. Povie vám viac o tom, na čo si dať pozor a ktoré cvičenia sú pre vás vhodné. Môžete sa opýtať konkrétne na tie, ktoré nájdete v tomto článku.

Liečba je dôležitou súčasťou

Liečebný režim a lieky, ktoré vám predpísal váš lekár sú mimoriadne dôležité aj v čase, keď sa rozhodnete zlepšiť svoju fyzickú odolnosť cvičením. Zlepšujú funkciu vašich dýchacích ciest a sú prevenciou zhoršenia stavu. Ani pri fyzických aktivitách ich preto nevysádzajte, inhalátor majte vždy poruke.

Cvičenia vhodné pre ľudí s CHOCHP

Najväčším problémom, ktorý môže nastať v súvislosti s CHOCHP, je úplná nečinnosť. Ak sa prestanete hýbať úplne, vaše svaly strácajú silu a kardiovaskulárny systém a pľúca odolnosť. Ak vám to vaše zdravie dovolí, zostaňte aktívny.

Aspoň každú pol hodinku vstaňte a prejdite sa k oknu, alebo sa poprechádzajte po byte.

Veľmi dobrou fyzickou aktivitou pre začiatok sú malé práce v domácnosti či ľahšie prechádzky

Chôdza

Prechádzajte sa vždy, keď je to možné a váš stav vám to dovolí. Skúste osloviť niekoho, kto by chodil na prechádzky s vami a prípadne vám vedel pomôcť. Ak si nie ste istý, na začiatok nechoďte veľmi ďaleko od domu a trasu každý deň zväčšujte iba o pár krokov. Vždy majte pri sebe mobilný telefón. Najideálnejšie sú prechádzky v prírode na čerstvom vzduchu.

Pohybové cvičenia

Všetky cvičenia, ktorých podstatou je pohyb, zvyšujú srdcovú frekvenciu aj nároky na dýchanie. Napomáhajú telu lepšie hospodáriť s kyslíkom. Postupne by ste sa mali prepracovať k pohybovej aktivite 30 minút 4-krát týždenne.

Pri CHOCHP začnite s kratším intervalom, napríklad so spomenutou prechádzkou, a len pozvoľna pridávajte na záťaži.

Môžete si podľa svojich možností (a odporúčania lekára) vybrať rýchlu chôdzu, nordic walking, beh, plávanie či bicyklovanie.

Silové cvičenia

Úlohou týchto cvičení je posilniť vaše svaly. Ide o cvičenia s nejakým druhom záťaže, napríklad činkami alebo gumami. Pri posilňovaní hornej časti tela napomáhajú svalom pri ľahšom dýchaní, ale aj celkovej stavbe tela.

Silové cvičenia je dobré robiť pod dohľadom fyzioterapeuta.

Thai Chi

Špeciálnym druhom cvičenia, ktorého korene sú v Číne, no čoraz väčšiu popularitu si získava aj u nás, je Thai Chi. Kombinuje v sebe precvičovanie hornej aj dolnej polovice tela pri dôraze na správne dýchanie. Ak vo vašom okolí nájdete takéto cvičenie, stojí za zváženie ho vyskúšať. Výskumy naznačujú pozitívny vplyv na ľudí s CHOCHP.

Tipy, ktorých sa odporúčame držať

  • Pred fyzickou aktivitou je dobré sa zahriať. Môžete na to zvoliť napríklad dychové cvičenia z videa, prípadne sa na strečingové cvičenia vhodné pre vás opýtajte fyzioterapeuta.
  • Pokúste sa stanoviť si reálne ciele. Je lepšie začať pozvoľna a postupne pridávať, ako skončiť s pohybom kvôli nepríjemným skúsenostiam z prílišného zaťaženia.
  • Dbajte na správne dýchanie.
  • Ak sa prudko zadýchate alebo sa objaví bolesť na hrudníku, zastavte, sadnite si a oddýchnite si.
  • Pri pohybe si môžete sledovať aj srdcovú frekvenciu. Jej najvyššiu hodnotu si vypočítate, ak od hodnoty 200 odpočítate váš vek. Teda, ak máte 60 rokov, maximálna srdcová frekvencia by mala byť 140 tepov za minútu. Ak ste sa dostali cez túto hranicu, spomaľte.
  • S fyzickou aktivitou nezačínajte skôr ako polhodinu po jedle.
  • Pri fyzickej aktivite by ste mali prestávať pozvoľne. Napríklad pri chôdzi by ste mali zvoľniť tempo, viackrát sa zastaviť a dýchať. Po žiadnej námahe by ste si nemali hneď sadnúť alebo ľahnúť, ale pomaly sa „ochladzovať“.
  • Pri žiadnom pohybe by ste nemali byť v polohe, ktorá by vám bránila dýchať.
  • Väčšej fyzickej záťaži sa vyhýbajte v čase, keď máte nejaké akútne ochorenie (napríklad infekciu dýchacích ciest).
  • Pozor na extrémne počasie. Zvážte fyzickú aktivitu v mrazivom, príliš vlhkom, alebo extrémne teplom počasí. Vždy musíte mať dobré oblečenie a obuv.

Viac si o vplyve počasia a teplôt na CHOCHP prečítate v tomto článku.

Odporúčanie na záver

Ak vám to vaše ochorenie dovolí, rozhodnite sa pohybom zlepšiť svoje celkové zdravie. Štúdie sú na vaše strane. Aj keď CHOCHP nie je zatiaľ možné úplne vyliečiť, správnou liečbou, manažmentom (ako je napríklad skoncovanie s fajčením) a aktivitou sa môžete vyhnúť vážnym následkom alebo ich aspoň spomaliť.

Modrý banner? 
Nie

Stiahnite si dychové cvičenia

Cvičenia z videa v článku si môžete stiahnuť do svojho počítača a mať ich tak stále poruke.

Stiahnuť

Nie
Prečítajte si tiež 

CHOCHP (prevencia, diagnostika a liečba)

Chronická obštrukčná choroba pľúc – príznaky, diagnostika a liečba

Život s hypersenzitívnou pneumonitídou

obrázok dvoch bežcov

Život s hypersenzitívnou pneumonitídou (HP) – zásady pre zdravý životný štýl