Rady a odporúčania, ako na intímny život po infarkte myokardu

Infarkt myokardu je jedným z ochorení, ktoré filmári veľmi radi používajú na zdramatizovanie deja. Klasický obraz muža, ktorý lapá po dychu, drží sa na hrudi a pomaly klesá k zemi, je v skutočnosti dosť vzdialený od toho, ako infarkt u väčšiny pacientov prebieha. Rovnako skreslené nazeranie nám prinášajú aj milostné scény, ktoré spôsobia infarkt protagonistovi. V skutočnosti existuje len 1 % riziko infarktu pri sexe.

Život po srdcovom infarkte 

Infarkt myokardu (srdcový infarkt) zasiahne do života ľudí častokrát úplne nečakane. O tom, že u nich prebieha ischemická choroba srdca, zväčša vôbec netušia a infarkt je prvým a veľmi vážnym ohrozením ich života.

Kardiovaskulárne ochorenia sú stále najčastejšou príčinou úmrtí a najvyšší podiel majú práve srdcový infarkt a cievna mozgová príhoda (porážka). 

Uvedomenie si takého rizika so sebou prináša enormný tlak. To, ako rýchlo sa človeku podarí vysporiadať s touto skutočnosťou, závisí od viacerých faktorov. Veľmi častou súčasťou je opodstatnený strach o život.

Obavy z ďalšieho infarktu  

Odporúčania, ktoré dostanú ľudia po infarkte myokardu, majú za úlohu znížiť riziko reinfarktu (ďalšieho srdcového infarktu). Tie spočívajú najmä v nutnosti zmeniť nezdravé návyky (ako napríklad fajčenie), stravu, pravidelne navštevovať lekára a užívať lieky. 

Popri všetkých týchto odporúčaniach len veľmi málo lekárov otvára so svojím pacientom aj tému intímneho života. Pacient tak môže nadobudnúť pocit, že preňho už sex jednoducho nie je témou. Ale opak je pravdou. 

Cieľom spolupráce pacienta a lekára je čo možno najviac plnohodnotný, kvalitný a zdravý život. Vrátane toho sexuálneho.

Sex a srdce po infarkte 

Sex nie je až takou fyzickou záťažou, než ste si možno mysleli. Dá sa porovnať s miernou až stredne ťažkou námahou. Ide o aeróbnu aktivitu rovnako, ako je ňou chôdza, beh, bicyklovanie či plávanie. 

Ak ste zažili infarkt, oveľa intenzívnejšie než predtým zrejme vnímate tlkot svojho srdca, zmeny jeho rytmu a vypätie. Je to úplne v poriadku. Rovnako tak to popisujú aj iní pacienti.

Určite je dobré využiť to na vnímanie signálov vlastného tela, aby ste vedeli zareagovať včas.

Ak ide o srdce, pri sexe sa zvyšuje tlak aj rýchlosť, ktorou pumpuje krv do celého tela. Rovnako zrýchlené je aj dýchanie. Najvyšší tlak aj pulz má človek asi 10 sekúnd po orgazme, po 10 minútach sa obe hodnoty vracajú späť do normálu.

Práve takéto zmeny a fyzická záťaž môžu byť dôvodom vášho strachu o zdravie srdca. Správne informácie môžu tento strach zmierniť. Sexuálna aktivita má totiž z dlhodobého hľadiska priaznivý vplyv na zdravie.

Kedy začať so sexom?  

To, ako rýchlo sa človek zotaví po infarkte, je veľmi individuálne a závisí od mnohých iných faktorov. Niektorí ľudia začínajú iba niekoľkometrovými prechádzkami, iní si môžu dovoliť vyššiu záťaž hneď po príchode domov. 

Ak je váš stav stabilizovaný a cítite sa dobre, k intímnemu životu sa môžete vrátiť už niekoľko dní po tom, ako ste prekonali infarkt. Po operácii sa vo všeobecnosti odporúča počkať 6 až 8 týždňov a treba myslieť aj na ranu a jej hojenie.

Záťaž pri sexe, ktorú sme popísali vyššie, je možné prirovnať k chodeniu po schodoch cez dve až tri poschodia. Ak takúto záťaž zvládate bez bolestivých tlakov na hrudi alebo ťažkého zadýchavania sa, môžete sa vrátiť aj k sexu. Ak máte napriek tomu pochybnosti, váš lekár vám môže odporučiť záťažový test.  

Na čo si dať pri sexe po infarkte pozor? 

Spomaľte a upokojte sa, ak sa u vás objavia príznaky, ako:

  • bolesť na hrudníku,
  • neprimeraná dýchavičnosť, 
  • silná únava,
  • závrat, 
  • búšenie srdca. 

Ak niektorá z predchádzajúcich komplikácií neustúpi ani po niekoľkých minútach, zavolajte pomoc na 155 alebo 112. 

Strata libida môže mať niekoľko príčin  

Ak patríte k skupine pacientov, ktorej podľa odporúčaní nič nebráni v tom, aby sa vrátila k sexuálnemu životu, no napriek tomu máte strach a obavy, netlačte na seba. Intímny život nemusí nevyhnutne zahŕňať iba pohlavný styk. 

Na prechodný čas stráca záujem o sex veľa ľudí. Tento stav má na svedomí viacero príčin.

  1. Prvou je najmä únava a stres. Vtedy je dobré vybrať si časť dňa, keď ste oddýchnutí, a navodiť pokojnú a relaxačnú atmosféru.

    Ak sa neobjaví pri menšom vzrušení komplikácia, budete sa sami cítiť istejšie a pohodlnejšie. Milostným aktivitám sa nevenujte ani krátko po jedle. Vaše telo potrebuje čas na trávenie. Rovnako sa treba vyhnúť alkoholu. 

  2. Druhým dôvodom straty záujmu o sex môžu byť vedľajšie účinky liekov, ktoré užívate. Niektoré lieky (napr. antidepresíva, beta-blokátory, antihypertenzíva a pod.) môžu mať negatívny vplyv na schopnosť dosiahnuť erekciu alebo orgazmus. Ak sa u vás objavia tieto účinky, porozprávajte sa so svojím lekárom/kardiológom, ktorý môže liečbu upraviť. Za pokus tiež stojí užiť takýto liek až po sexe. 

Erektilná dysfunkcia môže byť spôsobená nielen liekmi, ale aj ochorením samotným. Kardiovaskulárne ochorenia (najmä ateroskleróza) sú najčastejšou príčinou problémov s dosiahnutím a udržaním erekcie. 

U žien sa môže po infarkte objaviť vaginálna suchosť. Okrem dostupných lubrikačných gélov vám môže lekár odporučiť aj cielenú liečbu.  

V oboch prípadoch sa treba najskôr odhodlať hovoriť so svojím lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav a tiež lieky, ktoré užívate. 

Ako hovoriť o tom” 

Ak ste ešte nenabrali odvahu hovoriť o sexe so svojím partnerom alebo lekárom, nie ste jediní. O sexe sa nehovorí – vyplynulo to z prieskumov nielen u zdravej populácie, ale aj pri prieskume medzi pacientami so srdcovými ochoreniami. 

Takmer polovica opýtaných uviedla, že tieto ochorenia ovplyvňujú ich sexuálny život. Ich zdravotný stav spôsobuje poruchu erektilnej dysfunkcie, stratu libida, ťažkosti s dosiahnutím orgazmu a menej častý sex.  
 

22 % ľudí so srdcovými ochoreniami uviedlo, že k sexu sa už nevrátili vôbec.

63 % pacientov uviedlo, že o svojich obavách nehovorili s nikým. Viac ako 50 % ľudí z tejto skupiny uviedlo, že by sa pri tom cítili nepríjemne. Ďalších 19 % pacientov sa podľa výskumu nevie dostať k profesionálnej starostlivosti.

13 % ľudí so srdcovými chorobami v prieskume uviedlo, že s nimi odmietol hovoriť o sexe ich partner.

Odhodlajte sa hovoriť o svojich obavách. Ak ide o vaše zdravie, žiadna otázka nie je nevhodná.  

Prečítajte si tiež článok Spolupráca pacienta s lekárom po prekonanom infarkte myokardu.

Vzťahy, ktoré chránia vaše srdce 

Medzi umeleckým vyjadrením zlomeného srdca a poškodením srdca pri infarkte existuje skutočná súvislosť. Podľa výskumov sú dobré vzťahy prospešné pre naše zdravie.

Podľa štúdie z roku 2017 majú slobodní ľudia so srdcovým ochorením o 52 % vyššiu pravdepodobnosť infarktu než pacienti, ktorí žijú v manželstve. Ľudia v šťastnom manželstve majú nižší tlak. Dotyky dokázateľne znižujú stres. 

Podľa analýzy z roku 2010 je udržiavanie kvalitných vzťahov predikciou zdravého života na rovnakej úrovni ako účinok odvykania od fajčenia. Naopak, zlé vzťahy, ktoré sú plné emočného stresu, či rozvody a rozchody nášmu srdcu naozaj ubližujú. 

Rady na záver 

Hovorte spolu 

Infarkt je traumatizujúcim zážitkom nielen pre pacienta, ale aj pre jeho okolie. Neistotu, strach, obavy alebo čokoľvek iné, čo cítite, môže v skutočnosti úplne identicky pociťovať aj váš partner. Strach o váš život má aj človek, ktorý vás má rád, a úprimným a otvoreným rozhovorom môžete znížiť emočný tlak

Podľa výskumov sa po srdcovom infarkte objavujú tri spôsoby, akým sa páry s novou situáciou vyrovnávajú. Jedna časť berie skúsenosť s infarktom ako šancu na spoločnú zmenu návykov a infarkt ich vzťah upevní. Pre druhú časť párov je takáto skúsenosť neustálym zdrojom strachu a tretia časť sa vracia k bežnému životu bez zmeny a využitej šance pracovať na zlepšení. 

Buďte aktívni 

Väčšine ľudí po infarkte myokardu sa odporúča normálna fyzická aktivita a cvičenie. Mali by ste sa snažiť byť fyzicky aktívni. Riziko ďalšieho infarktu po už prekonanom infarkte je pri každej aktivite vyššie ako u ľudí so zdravým srdcom. Bez pohybu, dodržiavania liečby a zmien v životnom štýle sa ale toto riziko ešte zvyšuje.

Modrý banner? 
Nie

Praktický prehľad potravín

Stiahnite si rozšírený zoznam potravín s rozdelením na
odporúčané a nevhodné.

Zoznam potravín

Nie