žena s glukomerom

Srdcovo-cievne a obličkové komplikácie cukrovky: prečo vznikajú a ako ich spozorujete?

Dlhodobo zvýšená hladina cukru v krvi vedie k rôznym poškodeniam tkanív a orgánov. Preto pri cukrovke často vznikajú pridružené zdravotné komplikácie, spomedzi ktorých sú najvážnejšie kardiovaskulárne (srdce, cievy) a nefrologické (obličky). Ak máte vy alebo váš blízky cukrovku, čítajte ďalej a zistite, ako vznikajú tieto komplikácie a ako im predchádzať.

Srdcovo-cievne komplikácie cukrovky

Diabetici majú 2 až 4-násobne vyššie riziko než zdravá populácia, že sa u nich rozvinú kardiovaskulárne ochorenia. Navyše, ochorenia srdca sa u pacientov s diabetom objavujú v mladšom veku v porovnaní so zdravými ľuďmi.

Pri kardiovaskulárnych ochoreniach dochádza k spomaleniu až zastaveniu krvného obehu v dôsledku zúženia alebo upchatia cievy. To môže následne vyústiť až k ischemickej chorobe srdca (bolesť na hrudníku), srdcovému infarktu (infarkt myokardu), mŕtvici či srdcovému zlyhaniu.

Ak sa pozrieme na štatistiky, tak v roku 2021 u nás z 355-tisíc diabetikov prekonalo takmer 2 500 infarkt myokarduviac než 13-tisíc diabetikov malo zvýšený krvný tlak. Niet preto pochýb, že ide o tému, ktorej by ste ako diabetik mali venovať plnú pozornosť.

Prečo vznikajú tieto komplikácie?

Dlhodobo zvýšená hladina cukru v krvi poškodzuje cievy. Odborne sa tomu hovorí diabetická makroangiopatia (poškodenie veľkých ciev) a diabetická mikroangiopatia (poškodenie malých ciev).

To môže následne viesť k závažným srdcovým komplikáciám. Pri poškodení ciev totiž dochádza k ich zúženiu, čo spôsobí nedostatočné prekrvenie orgánov (ischémia) až úplný uzáver cievy. Najčastejšie sa do poškodenej cievnej steny ukladajú tukové látky, najmä cholesterol.

Kto má vyššie riziko vzniku kardiovaskulárnych komplikácií?

Toto sú základné rizikové faktory – dobrou správou však je, že väčšinu z nich dokážete ovplyvniť.

  • Vysoký krvný tlak (hypertenzia) je hlavným rizikovým faktorom pre vznik srdcových chorôb a mŕtvice. Cukrovkári mávajú často vyšší krvný tlak a platí to aj naopak, ak máte vysoký krvný tlak, môže sa u vás rozvíjať diabetes.
  • Abnormálny cholesterol a vysoké hladiny triacylglycerolov nezriedka trápia pacientov s cukrovkou. Tí majú často nezdravé hladiny cholesterolu vrátane vysokého LDL („zlého“) cholesterolu, nízkeho HDL („dobrého“) cholesterolu a vysokých hladín triacylglycerolov (nad 1,7mmol/l).
  • Obezita je taktiež jedným z hlavným rizikových faktorov vzniku kardiovaskulárnych ochorení a spája sa aj s inzulínovou rezistenciou.
  • Nedostatok fyzickej aktivity je ďalším rizikovým faktorom. Odporúča sa aspoň 150 minút fyzickej aktivity strednej intenzity týždenne (aspoň 20 – 25 minút aktivity denne).
  • Zle kontrolovaná hladina cukru v krvi (príliš vysoká).
  • Fajčenie vystavuje ľudí vyššiemu riziku srdcových chorôb a mŕtvice bez ohľadu na to, či trpia cukrovkou. Avšak diabetici by si mali špeciálne dávať pozor na to, aby sa vyvarovali tomuto zlozvyku.

TIP na článok: 13 tipov, ktoré vám pomôžu prestať fajčiť.

Príznaky srdcovo-cievnych komplikácií

Príznaky kardiovaskulárnych ochorení sa u diabetikov môžu prejaviť ako:

  • sťažené dýchanie,
  • únava,
  • závraty alebo mdloby ,
  • arytmia (problém s frekvenciou alebo rytmom vášho srdcového tepu),
  • opuchnuté nohy a členky,
  • bolesť na hrudníku.

Je dôležité vedieť, že pacienti s cukrovkou nemusia cítiť bolesť na hrudníku kvôli poškodeniu neurónov, ktoré spôsobilo ochorenie. Ak spozorujete akékoľvek príznaky spojené so srdcovo-cievnymi ochoreniami, neváhajte navštíviť lekára.

Diabetická nefropatia – obličkové komplikácie cukrovky

V prípade, že sú obličky fyziologicky funkčné a zdravé, nadbytočné tekutiny a odpadové produkty sa z tela odstraňujú močom.

Pri cukrovke sa vplyvom zvýšených hladín glukózy v krvi poškodzujú drobné krvné cievy v glomerulách (tzv. obličkových klbkách). Kvôli tomuto poškodeniu už čistenie (filtrácia) krvi, ako jedna z hlavných funkcií obličiek, nefunguje dostatočne.

V tele tak dochádza ku zvýšenému návratu tekutín a soli, čo sa následne môže prejaviť zvýšením váhy či opuchmi v oblasti členkov.

V moči sa môžu nachádzať proteíny, ktoré sa tam normálne nevyskytujú, pričom práve prítomnosť bielkovín v moči je jedným z prvých príznakov poškodenia obličiek. V krvi sa taktiež hromadia odpadové látky.

Cukrovka vedie aj k poškodeniu neurónov v tele, čo môže spôsobiť sťažené vyprázdňovanie močového mechúra. Narastajúci tlak z plného močového mechúra môže ešte viac poškodiť obličky.

Pokiaľ sa moč zadržuje v močovom mechúre dlhú dobu (a navyše sa v ňom nachádzajú aj zvýšené hladiny glukózy), dochádza k premnoženiu baktérií a v tele sa môže rozvinúť infekcia.

Čo hovoria štatistiky?

Podľa najnovšej štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií v minulom roku nefrológovia sledovali takmer 160-tisíc pacientov s ochorením obličiek.

Dospelým pacientom sa najčastejšie diagnostikovala diabetická nefropatia – chronické ochorenie obličiek spôsobené cukrovkou. Táto diagnóza bola zároveň aj najčastejším dôvodom pre zahájenie pravidelnej dialyzačnej liečby (viac ako tretina všetkých pacientov boli diabetici). Vlani lekári na Slovensku transplantovali obličky 105 pacientom.

Ochorenie obličiek sa navyše vyskytuje zhruba u:

  • 30 % diabetikov s cukrovkou 1. typu (nástup v mladom veku),
  • 10 40 % diabetikov s cukrovkou 2. typu (nástup v dospelosti).

Príznaky ochorenia obličiek

Príznaky poškodenia obličiek sa neobjavia ihneď, preto je dôležité raz ročne testovať funkciu obličiek. Prvým ukazovateľom zhoršenej funkcie obličiek sú proteíny v moči, najmä zvýšené hladiny albumínu a znížená glomerulárna filtrácia (eGFR).

Čo sa týka symptómov, zhoršenú funkciu obličiek môžete pozorovať ako:

  • opuchnuté členky, chodidlá, dlane,
  • krv v moči,
  • častejšie močenie, najmä v noci,
  • vysoký krvný tlak,
  • únavu,
  • dýchavičnosť,
  • nevoľnosť a vracanie,

Komplikácie diabetickej nefropatie

Diabetická nefropatia sa rozvíja pomaly v priebehu niekoľkých mesiacov až rokov, a aj jej komplikácie prichádzajú postupne.

  • Zadržiavanie tekutín, ktoré môže viesť k opuchu rúk a nôh, vysokému krvnému tlaku alebo tekutine v pľúcach (pľúcny edém).
  • Zvýšenie hladín draslíka v krvi (hyperkaliémia).
  • Ochorenie srdca a krvných ciev (kardiovaskulárne ochorenie), ktoré môže viesť k mŕtvici.
  • Poškodenie krvných ciev v zadnej časti oka (diabetická retinopatia).
  • Znížený počet červených krviniek (anémia).
  • Bolesť nôh, erektilná dysfunkcia, hnačky a ďalšie problémy, ktoré súvisia s poškodenými nervami a krvnými cievami.
  • Poruchy kostí a minerálov v dôsledku neschopnosti obličiek udržiavať správnu rovnováhu vápnika a fosforu v krvi.
  • Komplikácie počas tehotenstva, ktoré prinášajú riziká pre matku a vyvíjajúci sa plod.
  • Zlyhanie obličiek (konečné štádium ochorenia obličiek – ak sa nelieči).

Ako tomu predchádzať?

Základom udržiavania čo najlepšieho stavu obličiek je kontrolovanie vysokého tlaku krvi, užívanie liekov a dodržiavanie vhodnej diéty, častokrát so zníženým obsahom bielkovín a sodíka.

Záver

Žiaľ, cukrovka býva zriedka jedinou diagnózou a častokrát sa jej následkom rozvinú ďalšie komplikácie. Preto je nevyhnuté, aby ste dodržiavali stanovenú liečbu a nezanedbávali pravidelné lekárske prehliadky. Len tak si môžete udržať najlepší zdravotný stav čo najdlhšie.

Odporúčame: V ďalšom článku sme pre vás spísali užitočné tipy, ako predchádzať týmto komplikáciám cukrovky.

Modrý banner? 
Nie

Videá s odborníkmi

Viete, že pri cukrovke hrozia pridružené zdravotné komplikácie – najmä srdca, ciev a obličiek?
Oslovili sme preto odborníkov a natočili sériu videí, v ktorej sa dozviete viac o tom, ako týmto komplikáciám predchádzať a ako ich liečiť.
V interaktívnom nástroji si sami vyberáte, ktoré video a téma vás zaujíma.

SPUSTIŤ VIDEÁ

Nie