Prečo by si mali dávať športovci pozor na anémiu (chudokrvnosť)? 

Anémia, čiže chudokrvnosť, je ochorenie, pri ktorom je v tele nedostatok zdravých červených krviniek. Tie majú za úlohu transportovať kyslík k orgánom tela. Odhaduje sa, že až 30 % populácie trpí istou formou anémie. Osobitnou kategóriu z tejto populácie sú športovci, u ktorých je anémia pomerne rozšírená. Zistite prečo. 

Ako súvisí aktívne športovanie s anémiou? 

Anémia u športovcov sa v mnohých zdrojoch označuje pojmom športová anémia. Ide o chudokrvnosť, ktorá trápi najmä vytrvalostných športovcov. Problematika vzniku anémie u športovcov je veľmi komplexná. Treba odlíšiť, či ide o falošnú alebo skutočnú anémiu.  

Falošná anémia vzniká pri vytrvalostnom športe, kedy vplyvom nadmernej záťaže dochádza k expanzii objemu plazmy v krvi, a tým pádom akoby k zriedeniu jej komponentov. Fyzická aktivita na druhej stimuluje erytropoézu (tvorbu červených krviniek), ale predbieha ju mechanizmus expanzie plazmy.  

K pravej anémii dochádza najčastejšie vplyvom nedostatku železa. Odhaduje sa, že až 52 % športovkýň a 30 – 50 % vytrvalostných športovcov trpí nedostatkom železa.  

Železo je esenciálny komponent hemoglobínu (červené krvné farbivo), ktorý je súčasťou červených krviniek. Naše telo precízne reguluje vstrebávanie, straty a skladovanie železa. Okrem transportu kyslíka krvou sa podieľa aj na energetickom metabolizme. Nevyhnutná potreba železa pre človek je 20 mg. Z toho len 1 – 2 mg sú vstrebané črevom (prijatá potrava) a zvyšok si telo recykluje. 

Prečo dochádza k nedostatku železa? 

Hlavné mechanizmy nedostatku železa pri športovaní sú:  

  • zvýšené požiadavky na prísun železa,  
  • zvýšené straty, 
  • znížená absorpcia železa.  

V nasledujúcich riadkoch si tieto mechanizmy rozoberieme na drobné. 

Vstrebateľnosť železa črevom je ovplyvnená hlavne jeho biologickou dostupnosťou. Vegetariáni a vegáni majú často problém s nedostatkom železa, pretože rastlinné zdroje neponúkajú tak biologicky dostupné železo ako živočíšne. V rastlinnej strave je železo zastúpené spoločne s fytátmi, oxalátmi či fosfátmi, ktoré znižujú absorpciu železa.  

Na druhej strane vitamín C podporuje vstrebávanie železa. To však neznamená, že rastlinná strava je nevhodná. Práve naopak, má nespočetné benefity pre náš organizmus. Dôležitá je však pestrosť výživy a nezavrhovanie živočíšnych produktov.  

Zvýšené straty železa u vrcholových športovcov sú zas zapríčinené potením, hematúriou (prítomnosť krvi v moči), zápalom či hemolýzou (rozpadom červených krviniek). Fyzická aktivita u ľudí so zápalovým ochorením čreva pomáha mierniť príznaky ochorenia. Avšak nadmerné a namáhavé cvičenie môže celkový stav výrazne zhoršiť a privodiť gastrointestinálne krvácanie, zníženú absorpciu alebo zvýšenú priepustnosť čreva.  

Po cvičení sa uvoľňuje prozápalový cytokín IL-6, ktorý zvyšuje hladinu hepcidínu. Hepcidín regule hladinu železa tým spôsobom, že čím je vyšší, tým je nižšia hladina železa. Na straty železa sú veľmi náchylné športovkyne, ktoré majú silnú menštruáciu. 

Príznaky športovej anémie 

Príznaky anémie sú u každého športovca jedinečné a nie všetky musia byť prítomné u každého.  

Najčastejšie si športovec všimne, že má zhoršený výkon alebo neprogreduje, rýchlo sa dostaví únava, cíti slabosť, má slabú výdrž, je podráždený, má nechuť do jedla alebo je často prechladnutý. Môže sa objaviť búšenie srdca, vysoký pulz, väčšia náchylnosť na zranenia a celková nesústredenosť. 

Diagnostika anémie u športovcov – na čo sa pripraviť? 

V prípade, že športovec pociťuje prejavy anémie, mal by zájsť sa svojim obvodným lekárom (dôležité je však chodiť aj na preventívne prehliadky). Ten zistí, či je anémia skutočne prítomná a čo je dôvodom.  

Lekár vyšetrí športovca fyzikálne a odoberie podrobnú anamnézu. Dôležité je sa zamerať na informácie o samotnom športe: aký druh vykonáva, ako často, v akej intenzite, aká je miera regenerácie atď.  

Okrem všetkých symptómov treba spomenúť štýl stravovania. Ako sa športovec stravuje, či má dostatočný kalorický príjem, či sú zastúpené všetky makro a mikronutrienty, v akej forme prijíma železo, či vynecháva určitú skupinu potravín a mnohé ďalšie fakty.  

Dobrú výpovednú hodnotu majú krvné testy, ktoré zahŕňajú krvný obraz (hlavne počet červených krviniek, hemoglobín, hematokrit) a biochemické vyšetrenie. Je potrebné skontrolovať aj hladinu vitamínov B9 a B12.  

Ďalej sa odoberá moč na zistenie prítomnosti hematúrie. Športovca môže lekár odoslať aj na endoskopické vyšetrenie, aby sa vylúčilo krvácanie z gastrointestinálneho traktu.  

Vhodná liečba športovej anémie 

Príčin anémie existuje niekoľko, od nich sa potom odvíja aj vhodná liečba. Pokiaľ je dôvodom anémie nedostatok železa, je potrebné zistiť príčinu.  

Strava zohráva pre športovca kľúčovú úlohu. Slúži ako prevencia, tak aj liečba nielen anémie. V prípade nedostatku železa sa odporúča stravu obohatiť o potraviny bohaté na železo v biologicky dobre dostupnej forme (chudé červené mäso, rybia pečeň, orechy, zelená listová zelenina...).  

Poprípade sa môže železo doplniť aj v liekovej forme. Odporúča sa však vždy najprv poradiť so svojím lekárom, ktorý pre vás vyberie vhodný produkt. Nezabudnite, že lieky sú účinnejšie a mnohokrát aj lacnejšie ako výživové doplnky. 

Výživové doplnky nie sú liekmi, nie sú určené na liečbu alebo prevenciu ľudských ochorení, nesmú mať na ľudský organizmus farmakologický, metabolický alebo imunologický (t.j. biologický) účinok." - celá a úplná definícia výživových (potravinových) doplnkov je dostupná na stránkach Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Nezabúdajte, že vždy je prvým krokom potvrdenie anémie a vylúčenie iných ochorení. Neužívajte preto doplnky len preto, že si myslíte, že môže ísť o anémiu.  

Modrý banner? 
Nie
Nie