žena s glukomerom, cukrovka, diabetes mellitus

9 príznakov, ktoré môžu signalizovať cukrovku

Autor: 
PROJEKT OD MÔJHO LEKÁRA
Odborný garant: 

Cukrovka 2. typu je označovaná ako „civilizačné” ochorenie. Na Slovensku žije s cukrovkou asi 400-tisíc ľudí. Vo svete sú to stovky miliónov ľudí. Včasná diagnostika je aj v prípade cukrovky kľúčová a správna liečba znižuje riziko vážneho poškodenia zdravia. Aké sú varovné signály, na ktoré treba reagovať? 

Základné informácie o cukrovke

Cukrovka (diabetes mellitus) je ochorenie, pri ktorom je hladina cukru vyššia, ako by mala normálne byť.

Poznáme viaceré typy cukrovky: 

 • cukrovka (diabetes mellitus) 1. typu – vrodená, jej vznik nesúvisí so životosprávou, 
 • cukrovka (diabetes mellitus) 2. typu – získaná, často vzniká ako dôsledok nesprávnej životosprávy,  
 • tehotenská cukrovka (gestačný diabetes) – vzniká v čase tehotenstva. 

Nástup ochorenia nie je náhly, ale postupný a symptómy môžu byť v počiatočných štádiách mierne. Ich včasné rozpoznanie môže viesť k skoršiemu nasadeniu liečby zníženiu rizika vážnych komplikácií.

Príznaky cukrovky

Keďže najrozšírenejším typom je práce cukrovka 2. typu, v riadkoch nižšie sme zosumarizovali jej 9 najčastejších príznakov.

 1. Časté močenie (najmä v noci). Obličky sa usilujú odstrániť z krvi prebytočný cukor.
 2. Zvýšený pocit smädu, ktorý súvisí s častým močením, ktoré môže viesť až k dehydratácii. 
 3. Neustály pocit hladu. Ten je spôsobený nedostatkom energie z konzumovaného jedla. Ľudia s cukrovkou nemajú v bunkách dostatok glukózy.  
 4. Pocit únavy. Nedostatok energie (energetický deficit) súvisí s nedostatočnou distribúciou cukru z krvného obehu do buniek. 
 5. Rozmazané videnie. Nadbytok cukru v krvi môže poškodiť drobné cievky v očiach, pričom takéto poškodenie môže postupne spôsobiť oslepnutie.  
 6. Pomalé hojenie rán. Vysoká hladina cukru v krvi môže poškodiť nervy a cievy, čoho dôsledkom je zhoršenie krvného obehu a pomalšie hojenie rán s vyšším rizikom infekcie.  
 7. Necitlivosť a bolesť v končatinách (neuropatia). Pocit brnenia, necitlivosti a bolesti súvisí so zhoršením krvného obehu a poškodením nervov. 
 8. Tmavé fľaky na koži, najmä na záhyboch krku, podpazušia alebo slabín. 
 9. Kvasinkové infekcie, najmä na genitáliách, ústach a v podpazuší. Postihnuté miesta svrbia, sú začervenané, pália a môžu byť bolestivé.

Ako zistím, či môžem mať ja alebo môj blízky cukrovku?

Ak máte podozrenie, že by ste mohli mať cukrovku, kontaktujte svojho lekára, ktorý skontroluje hladinu glukózy v krvi. Existujú tiež možnosti domácich testov alebo testovanie v súkromných laboratóriách.  

Nie