žena s glukomerom, cukrovka, diabetes mellitus

9 príznakov, ktoré môžu signalizovať cukrovku

Autor: 
PROJEKT OD MÔJHO LEKÁRA
Odborný garant: 

Cukrovka 2. typu je označovaná ako „civilizačné” ochorenie. Na Slovensku žije s cukrovkou asi 400-tisíc ľudí. Vo svete sú to stovky miliónov ľudí. Včasná diagnostika je aj v prípade cukrovky kľúčová a správna liečba znižuje riziko vážneho poškodenia zdravia. Aké sú varovné signály, na ktoré treba reagovať? 

Základné informácie o cukrovke

Cukrovka (diabetes mellitus) je ochorenie, pri ktorom je hladina cukru vyššia, ako by mala normálne byť.

Poznáme viaceré typy cukrovky: 

  • cukrovka (diabetes mellitus) 1. typu – vrodená, jej vznik nesúvisí so životosprávou, 
  • cukrovka (diabetes mellitus) 2. typu – získaná, často vzniká ako dôsledok nesprávnej životosprávy,  
  • tehotenská cukrovka (gestačný diabetes) – vzniká v čase tehotenstva. 

Nástup ochorenia nie je náhly, ale postupný a symptómy môžu byť v počiatočných štádiách mierne. Ich včasné rozpoznanie môže viesť k skoršiemu nasadeniu liečby zníženiu rizika vážnych komplikácií.

Príznaky cukrovky

Keďže najrozšírenejším typom je práce cukrovka 2. typu, v riadkoch nižšie sme zosumarizovali jej 9 najčastejších príznakov.

  1. Časté močenie (najmä v noci). Obličky sa usilujú odstrániť z krvi prebytočný cukor.
  2. Zvýšený pocit smädu, ktorý súvisí s častým močením, ktoré môže viesť až k dehydratácii. 
  3. Neustály pocit hladu. Ten je spôsobený nedostatkom energie z konzumovaného jedla. Ľudia s cukrovkou nemajú v bunkách dostatok glukózy.  
  4. Pocit únavy. Nedostatok energie (energetický deficit) súvisí s nedostatočnou distribúciou cukru z krvného obehu do buniek. 
  5. Rozmazané videnie. Nadbytok cukru v krvi môže poškodiť drobné cievky v očiach, pričom takéto poškodenie môže postupne spôsobiť oslepnutie.  
  6. Pomalé hojenie rán. Vysoká hladina cukru v krvi môže poškodiť nervy a cievy, čoho dôsledkom je zhoršenie krvného obehu a pomalšie hojenie rán s vyšším rizikom infekcie.  
  7. Necitlivosť a bolesť v končatinách (neuropatia). Pocit brnenia, necitlivosti a bolesti súvisí so zhoršením krvného obehu a poškodením nervov. 
  8. Tmavé fľaky na koži, najmä na záhyboch krku, podpazušia alebo slabín. 
  9. Kvasinkové infekcie, najmä na genitáliách, ústach a v podpazuší. Postihnuté miesta svrbia, sú začervenané, pália a môžu byť bolestivé.

Ako zistím, či môžem mať ja alebo môj blízky cukrovku?

Ak máte podozrenie, že by ste mohli mať cukrovku, kontaktujte svojho lekára, ktorý skontroluje hladinu glukózy v krvi.

Prevencia cukrovky

Cukrovka postihuje často ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života. Ak ku tomu pridáme nezdravú životosprávu spojenú so stresom, môžeme si veľmi ľahko spustiť práve cukrovku 2. typu. Často sú však títo ľudia v tejto situácii trochu nevinne, pretože ide napríklad o ľudí pracujúcich v kanceláriách. Kľúčová je preto prevencia a úprava životného štýlu.

Okrem toho poisťovňa Generali ponúka aj špeciálne poistenie, ktoré vám môže pomôcť v prípade liečby ochorení zo sedavého zamestnania. Nezabúdajte však, že prioritou má byť dostatok pohybu, spánok, zdravá strava a pravidelné preventívne prehliadky u vášho lekára. 

 

Modrý banner? 
Nie
Nie